Fitness

Rafting – moc adrenaliny

Jeśli marzysz o wodnym sporcie, który dostarczy porządnej dawki adrenaliny, to rafting jest propozycją dla ciebie. Innymi słowy to spływ na pontonach, tratwach czy innych wodnych akcesoriach. Czy wiesz jak uprawiać rafting i czy jest to bezpieczny sport?

Jeśli marzysz o wodnym sporcie, który dostarczy porządnej dawki adrenaliny, to rafting jest propozycją dla ciebie. Innymi słowy to spływ na pontonach, tratwach czy innych wodnych akcesoriach. Czy wiesz jak uprawiać rafting i czy jest to bezpieczny sport?

Woda, energia i mnóstwo frajdy

Górski potok lub rwąca rzeka, grupa ludzi, a do tego wielkie emocje. To właśnie w małym skrócie jest rafting. Innymi słowy to popularna forma turystyki, która przybiera formę spływu rzecznego. Sport ten, który zaliczyć można do ekstremalnych, ale do wyboru są różne poziomy trudności. Rafting jest też uprawiany jako dyscyplina olimpijska w formie kajakarstwa górskiego. Uczestnicy takich zawodów walczą z wodnym żywiołem na specjalnie przygotowanym sztucznym torze, który jest podobizną rzeki.

Czy rafting jest bezpieczny?

Na przekór stresującym wyobrażeniom oraz temu co zwykło się mówić o raftingu, to wcale nie jest to niebezpieczny sport.

Bardzo ważne, by bawić się pod okiem instruktora i mieć odpowiednie zabezpieczenia np. kaski ochronne na głowę, kamizelki asekuracyjne czy kapoki. Nie warto też przeceniać swoich umiejętności i dlatego tak ważny jest dobór rzeki, która nie będzie zbyt trudna. Dlatego też na każdym pontonie zawsze powinien znaleźć się ratownik lub instruktor.

Dla kogo dobry jest rafting?

Dla wszystkich, którzy chcą się dobrze bawić, a przede wszystkim spędzać czas aktywnie. Rafting to sport głównie dorosłych, ale to nie jest reguła. To też dobry pomysł na zagospodarowanie czasu dzieciom nawet już tym od czwartego roku życia. Ważne, aby każdy uczestnik spływu potrafił pływać. Oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem instruktorów.

Jak wybrać miejsce na rafting?

Fachowcy polecają do jego uprawiania przede wszystkim rzeki górskie. Warto więc wybrać się na południe kraju. Przed takim wyjazdem można też bez kłopotu poszukać w internecie różnych firm, które zajmują się organizowaniem spływów dla raftingowców.

Czy wiesz, że…

Rzeki, które nadają się do spływów raftingowych mają specjalne oznaczenia. Chodzi o to, by zainteresowanym objaśnić poziom trudności raftingu w danym miejscu. Rzeka, która nadaje się do spływu oznaczana jest WW (ang. white water – biała woda). Po literach stawia się jeszcze cyfry rzymskie, np. WW O i WW I oznacza, że rzeki nie są zbyt trudne, natomiast oznaczenia: WW V i WW VI to rzeki bardzo trudne, o których debiutujący raftingowcy nie powinni nawet myśleć. Do bardzo trudnych rzek w Polsce należą: odcinki Białej Lądeckiej i Bystrzycy Dusznickiej.

Anna KOnopka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *