Kłopoty z kręgosłupem są już znakiem naszych czasów. Są nieuniknioną konsekwencją postawy wyprostowanej, a siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Czy można się uchronić przed bólem?

Człowiek nie jest stworzony do siedzącego trybu życia, a niestety wielu ludzi taki właśnie prowadzi – pracujemy przy biurku, a w domu – siedzimy przed komputerem czy ułożeni niewygodnie na kanapie, nieprawidłowo sypiamy. Ból może się wydawać nieunikniony, ale przecież można zastosować się do pewnych rad i wskazówek, które pozwolą go uśmierzyć.

Oczywiście w przypadku nagłego bólu, który ogranicza nasze ruchy, “blokuje” nas w pochylonej pozycji, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to być objaw poważnych schorzeń. jednak najczęściej doświadczamy nieprzyjemnego uczucia ucisku, zmęczenia, pulsowania. Na takie dolegliwości możemy spróbować zaradzić sami.

Rozciąganie kręgosłupa

Praca nad rozciąganiem i poprawieniem elastyczności mięśni pleców jest najlepszą metodą na pozbycie się bólu. Wystarczy poświęcić kilka minut w ciągu dnia – ćwiczenia wzmacniające można wykonywać nawet w łóżku.

Kręgosłup, który jest otoczony mocnymi i elastycznymi mięśniami, nie jest tak narażony na kontuzje. Nie jest nadmiernie obciążony, a my nie odczuwamy bólu. Rozciąganie nie jest skomplikowane – można chociażby naśladować ruchy kota, który pręży się i wygina w łuk swój kręgosłup.