Kobiece dolegliwości Zdrowie
Ból kręgosłupa
Kłopoty z kręgosłupem są już znakiem naszych czasów. Są nieuniknioną konsekwencją postawy wyprostowanej, a siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Czy można się uchronić przed bólem?
Kłopoty z kręgosłupem są już znakiem naszych czasów. Są nieuniknioną konsekwencją postawy wyprostowanej, a siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu naszego kręgosłupa. Czy można się uchronić przed bólem?
Człowiek nie jest stworzony do siedzącego trybu życia, a niestety wielu ludzi taki właśnie prowadzi – pracujemy przy biurku, a w domu – siedzimy przed komputerem czy ułożeni niewygodnie na kanapie, nieprawidłowo sypiamy. Ból może się wydawać nieunikniony, ale przecież można zastosować się do pewnych rad i wskazówek, które pozwolą go uśmierzyć.
Oczywiście w przypadku nagłego bólu, który ogranicza nasze ruchy, “blokuje” nas w pochylonej pozycji, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż może to być objaw poważnych schorzeń. jednak najczęściej doświadczamy nieprzyjemnego uczucia ucisku, zmęczenia, pulsowania. Na takie dolegliwości możemy spróbować zaradzić sami.
Rozciąganie kręgosłupa
Praca nad rozciąganiem i poprawieniem elastyczności mięśni pleców jest najlepszą metodą na pozbycie się bólu. Wystarczy poświęcić kilka minut w ciągu dnia – ćwiczenia wzmacniające można wykonywać nawet w łóżku.
Kręgosłup, który jest otoczony mocnymi i elastycznymi mięśniami, nie jest tak narażony na kontuzje. Nie jest nadmiernie obciążony, a my nie odczuwamy bólu. Rozciąganie nie jest skomplikowane – można chociażby naśladować ruchy kota, który pręży się i wygina w łuk swój kręgosłup.
Ćwiczenia fizyczne na ból pleców i kręgosłupa
Gdy boli kręgosłup, to należy udać się do lekarza – nie tylko w przypadku dotkliwego, nagłego bólu, ale również wtedy, gdy proste ćwiczenia i wypoczynek nie sprawiają, że ból się zmniejsza czy mija.
Specjalista określi przyczyny bólu, zaleci odpowiednie ewentualne leczenie oraz podpowie, jakie ćwiczenia należy wykonywać. Są różne ćwiczenia, które są odpowiednie dla poszczególnych części kręgosłupa i partii mięśni, dlatego warto zasięgnąć rady rehabilitanta lub fizjoterapeuty. dzięki temu unikniemy pogorszenia naszego zdrowia poprzez wykonywanie nieprawidłowych ćwiczeń.
Przykładowe ćwiczenie na rozciągnięcie całego kręgosłupa (zmniejszenie bólu pleców):
Usiądź wygodnie, brodę zbliż do klatki piersiowej i w takiej pozycji wytrzymaj około 30 sekund. Ćwiczenie nie jest skomplikowane, a pozwala na rozciągnięcie całego kręgosłupa. Jeśli mięśnie są słabo rozciągnięte, to podczas ćwiczenia na pewno je poczujesz. Ćwiczenie to należy powtórzyć kilka razy. Można je wykonywać także przy biurku.
Ruch na bóle kręgosłupa
Na polepszenie kondycji kręgosłupa i radzenie sobie z jego bólami pozytywnie wpływa codzienna dawka ruchu. Wystarczy także skorzystać z kilku innych wskazówek: schody zamiast windy, półgodzinny spacer, skłony, chodzenie boso po domu czy po trawie, rezygnacja ze szpilek, basen, prawidłowe podnoszenie ciężkich rzeczy (należy kucnąć uginając nogi w kolanach). Skorzystanie z tych prostych rad poprawi kondycję kręgosłupa i zmniejszy lub zlikwiduje bóle.
Wiele osób tłumaczy się, że nie mają czasu na ćwiczenia. Nie jest to prawdą, gdyż proste ćwiczenia trwają kilka minut. Zazwyczaj jest tak, że osoby narzekające na brak czasu, marnotrawią go przed komputerem czy telewizorem.
Przede wszystkim każdy powinien przeanalizować to, w jaki sposób spędza swój dzień i znaleźć chwilę na ćwiczenia poprawiające komfort życia.
Sabina Sosnowska
« Rafting – moc adrenaliny
Mindi
8 lat temu
Bóle kręgosłupa chyba wszystkim dają się we znaki. Co jakiś czas nasilają się u mnie tak bardzo, że zaczynam bacznie pilnować dobrej postawy, chodzę na rehabilitację i ogólnie więcej się ruszam. Ostatnio zapisałam się na gimnastykę rozciągającą i taniec, dużo lepiej się czuję 🙂 Ale podane przykłady ćwiczeń podobają mi się, zwłaszcza to, które można robić w pracy przy biurku. Zacznę to ćwiczenie od razu.