Przykry zapach stóp to wstydliwy problem wielu z nas. Istnieją jednak skuteczne sposoby aby z nim walczyć. Sprawdź sam i pożegnaj się z przykrym zapachem.
Dlaczego nasze stopy nieprzyjemnie pachną?
Nieprzyjemny zapach stóp towarzyszy każdemu z nas bardzo często. Zawsze zastanawiamy się, jaka jest przyczyna tego odoru. Większość osób uznaje za winowajcę pot. Uważamy, że nasze stopy brzydko pachną, ponieważ są spocone. Jeśli tak myślimy, to jesteśmy w błędzie. Pot na stopach jest całkowicie bezwonny, składa się przeważnie z samej wody i soli, substancji z naszego organizmu, które w istocie nie mają żadnego zapachu. Owszem, stopy produkują sporą ilość potu, mają więcej gruczołów potowych niż jakakolwiek inna część naszego ciała. Istnieją dwa typy gruczołów potowych, gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Pierwsze z nich występują zazwyczaj blisko mieszków włosowych (znajdziemy je pod pachami, na skórze głowy, czy w okolicach pachwiny). Wydzielają one żółtawy pot, dość gęsty, jest on zazwyczaj odpowiedzią na stres i zdenerwowanie. Drugie gruczoły, ekrynowe, mają za zadanie ochładzać nasz organizm i eliminować nadmiar wody. Znajdują się one na całym ciele, w tym też na stopach. W naturalnych warunkach pot na stopach szybko odparowuje, gdy nasze stopy cały dzień są w butach i skarpetkach, woda nie może tak łatwo i szybko zniknąć. Pot jednak nie ma dużego znaczenia, to bakterie są prawdziwym problemem i odpowiadają za przykry zapach stóp. Gdy nasze stopy się pocą, nawilżają skarpetki i obuwie, wilgoć i ciepło powodują idealne warunki do namnażania bakterii i ich funkcjonowania.
Kto jest bardziej podatny na przykry zapach stóp?
Wcześniej powiedzieliśmy, że każdy boryka się z problemem przykrego zapachu stóp. To prawda. Chociaż najbardziej podatna na ten problem jest młodzież, nastolatkowie i kobiety w ciąży. U tej grupy osób zachodzą spore zmiany hormonalne, które są powodem produkowania większej ilości potu. Zaznaczmy, że na nadmierne pocenie się może wpływać stres, stany depresyjne, wysiłek fizyczny oraz niektóre leki.
Jak radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem stóp?
Pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stóp oznacza walkę z dwoma różnymi problemami, chodzi tutaj o bakterie i pot. Podstawowym działaniem zapobiegającym jest codzienne, bardzo precyzyjne mycie stóp. Należy pamiętać, aby szorować całe stopy, a także miejsca między palcami, następnie odpowiednio wysuszyć je ręcznikiem. Istnieje na rynku ogromna ilość preparatów, które pomogą nam w walce z przykrym zapachem. Mowa tutaj o różnego rodzaju talkach czy dezodorantach. Eliminują one kłopotliwy zapach i bakterie. Jednak mycie i używanie wczęsniej wymienionych środków nie wystarczy. Warto zapoznać się również z domowymi sposobami na pozbycie się dokuczliwego zapachu.
Domowe metody na pozbycie się przykrego zapachu stóp. Sprawdź sam!
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że drogie preparaty z apteki możemy zastąpić czymś, co mamy tuż pod ręką, w domu. Przykładowo proszek do pieczenia może nam świetnie pomóc w walce ze wstydliwym problemem. Przedstawiamy kilka domowych metod, które sprawdzają się zapobieganiu przykremu zapachowi stóp.
Metoda pierwsza: soda oczyszczona
Wodorowęglan sodu, znany jako soda oczyszczona jest skutecznym środkiem, który świetnie eliminuje zapach stóp. Soda neutralizuje czynnik pH potu i zmniejsza występowanie bakterii.
- Dodaj jedną łyżkę do ciepłej wody (jedna łyżka sody na każdy litr wody), mocz stopy przez około 15-20 minut. Czynność należy powtarzać codziennie, przez około 7 dni.
- Można także wsypać około pół łyżki sody do butów i skarpetek, przed ich noszeniem.
Metoda druga: czarna herbata
Czarna herbata zawiera taninę, która zwalcza bakterie, odpowiadające za przykry zapach. Czarna herbata zatyka także pory, co zmniejsza ilość produkowanego potu.
- Przygotuj naczynie w którym będziesz moczyć stopy, wlej do niego pół litra letniej wody. Zaparz dwie torebki czarnej herbaty w jednej filiżance. Zaparzoną herbatę dolej do wcześniej przygotowanego naczynia z wodą, mocz stopy przez 15-20 min. Wykonuj czynność każdego dnia, prze około 7 dni.
Milena Chmielecka