Czasami ze względu na wykonywany zawód niezbędne jest zachowanie pięknego oraz zadbanego wyglądu. W przypadku panów, nie zawsze jest to możliwe chociażby z powodu przedwczesnego łysienia.

Czy konieczne jest wtedy golenie się na łyso? Utrata włosów zwłaszcza w młodym wieku jest zjawiskiem niezwykle kłopotliwym. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Powiedz „nie” łysieniu

Jeśli odczuwamy kompleksy z powodu pojawiających się zakoli, tzw. „placka” na środku głowy, bądź nasze włosy uległy znacznemu przerzedzeniu – zastanówmy się nad przeszczepem włosów. Polega on na pobraniu włosów wraz z cebulkami z innych, gęściej zarośniętych partii głowy np. z potylicy i równomiernym wszczepieniu ich w miejsce występujących ubytków.

Obecnie stosuje się kilka nowoczesne metod takich jak SAFER, FUE oraz STRIP.

Technika SAFER

To urządzenie stosowane zarówno w przypadku łysienia oraz np. w rekonstrukcji brwi po wypadku. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn oraz jest przeprowadzany przy użyciu znieczulenia miejscowego jest w warunkach ambulatoryjnych przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po transplantacji wraca się do domu, a do normalnej aktywności wraca się już drugiego dnia. Przeszczep włosów tą metodą jest bardzo szyki i mało inwazyjny.

Technika FUE

Polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych z pozostawieniem mikroskopijnych, niewidocznych gołym okiem blizenek w miejscach, z których zostały pobrane. Zabieg również wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu znieczulenia miejscowego. Okres powrotu do pełnej sprawności wynosi jednak ok. tygodnia. W tym czasie możliwe są bóle w okolicy biorczej oraz dawczej. Niestety małe blizenki pozostają widoczne, aczkolwiek odrastające włosy ułatwiają ich ukrycie.

Technika STRIP

Nazywana inaczej metodą paskową. Z owłosionej partii skóry głowy u pacjenta pobiera się cienki pasek, z którego wybierane są poszczególne zespoły meszków włosowych a następnie przenosi się je na miejsce objęte łysieniem. Trzeba pamiętać, że jest to najbardziej „inwazyjna” metoda ponieważ pozostawia blizny w miejscu pobrania wycinka skóry. Przy dłuższych włosach, jednak udaje się ją ukryć i nie jest to problemem. Przebieg zabiegu oraz rekonwalescencji jest podobny jak w przypadku techniki FUE.

Ostateczny wybór metody jest uzależniony głównie od kwoty jaką dysponujemy oraz zapleczem jakie posiada w swojej ofercie klinika, do której się udajemy. Warto więc umówić się na wstępną konsultację do kilku różnych specjalistów i wysłuchać ich propozycji.

Natalia Herzog