Menopauza Zdrowie

Przedwczesne wygasanie czynności jajników

Przedwczesne wygasanie czynności jajników to tragedia młodych kobiet. Jakie są jego przyczyny? Czy można mu zapobiec i które kobiety są w grupie ryzyka? Dowiesz się z naszego artykułu.

Przedwczesne wygasanie czynności jajników to tragedia młodych kobiet. Jakie są jego przyczyny? Czy można mu zapobiec i które kobiety są w grupie ryzyka? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest przedwczesne wygasanie czynności jajników?

To dolegliwość polegająca na zaniku czynności jajników przed 40. rokiem życia, spowodowana utratą lub dysfunkcją pęcherzyków jajnikowych. Przedwczesne wygasanie jajników (POF) dotyka 1 na 100 kobiet przed 40-tką oraz 1 na 1000 kobiet przed 30. rokiem życia. Charakteryzuje się małym stężeniem estradiolu, a także brakiem miesiączki i zmniejszoną płodnością. W rezultacie POF prowadzi do całkowitej bezpłodności u młodych kobiet.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Wśród czynników, które mogą bezpośrednio przyczyniać się do przedwczesnego wygasania czynności jajników, wymienia się: niedobory enzymatyczne, niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimoto, chorobę Addisona, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę, galaktozemię (toksyczne uszkodzenie pęcherzyków jajnikowych), niektóre infekcje wirusowe i choroby gorączkowe (m.in. ospa), chemioterapia, radioterapia oraz wiele czynników genetycznych.

Bardzo wysokim czynnikiem ryzyka, który może wywołać chorobę, jest palenie papierosów. Średni wiek kobiet, u których diagnozowane jest POF, to 31 lat, natomiast w przypadku podłoża genetycznego, choroba uaktywnia się już około 23. roku życia.

Diagnostyka

Obecnie najskuteczniejszą metodą rozpoznania przedwczesnego wygasania czynności jajników jest oznaczenie hormonu anty-Müllera (AMH). Jego stężenie pozwala określić, czy nastąpił spadek pęcherzyków jajnikowych i jaka jest ich rezerwa.

Znacznie trudniej postawić jednoznaczną diagnozę tylko na podstawie badań estradiolu i gonadotropin, ponieważ ich stężenia mogą się wahać w trakcie trwania cyklu.

Następstwa choroby

Zdiagnozowanie POF u młodych kobiet oznacza przede wszystkim niemal całkowitą bezpłodność. Istnieją niewielkie szanse na zapłodnienie naturalnymi sposobami, przy współudziale leczenia hormonalnego. Jedyną drogą może być pobranie zapłodnionej komórki jajowej od dawczyni. Niestety, to nie wszystkie przykre następstwa, jakie są związane z chorobą.

Skutkami przedwczesnego wygasania czynności jajników są także typowe objawy menopauzalne, zwiększone zagrożenie osteoporozą, cukrzycą typu II, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami układu krążenia*, wśród kobiet z POF notuje się prawie dwa razy większą śmiertelność, niż wśród kobiet z normalnie pracującymi jajnikami.

Aby poprawić komfort życia i zachować dojrzalakobieta.pl, pacjentki powinny być pod stałą opieką lekarską i przyjmować długoterminową terapię hormonalną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *