Menopauza to etap w życiu kobiety, który rozpoczyna się między 40. a 55. rokiem życia. Zdarza się jednak, że związane z nią objawy, zwłaszcza zanik miesiączki, pojawiają się znacznie wcześniej, w wieku 30, a nawet 20 lat. Nie jest to zjawisko częste, ponieważ dotyczy jedynie 1 kobiety na 1000, jednak konieczne jest szybkie leczenie, aby zahamować zanik funkcji jajników. Jak rozpoznać, czy to przedwczesna menopauza?
Przedwczesna menopauza – objawy
Gdy w zbyt młodym wieku, czyli przed 40-tką, pojawiają się objawy charakterystyczne dla menopauzy, czyli przedwczesne przekwitanie, można mówić o zaburzeniu. Nie jest to bowiem pora na wyhamowywanie się funkcji jajników, zwłaszcza jeśli kobieta dopiero niedawno weszła w wiek reprodukcyjny. Konieczna jest szybka diagnoza oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.
Zanim dojdzie do diagnozy niezbędne jest rozpoznanie objawów. Głównym, a czasami nawet jedynym objawem wczesnej menopauzy jest zanik miesiączkowania. Niepokoić można się w chwili, gdy między ostatnią miesiączką a chwilą obecną minęły cztery miesiące. Wtedy konieczne jest odwiedzenie ginekologa.
Poza brakiem krwawienia można zauważyć inne objawy typowe dla menopauzy, choć nie jest to reguła i przy przedwczesnym przekwitaniu nie muszą się one pojawić. Jeśli już są, najczęściej można wyróżnić: uderzenia gorąca, bezsenność, rozdrażnienie, skłonności do depresji, spadek libido, suchość pochwy. Nawet, gdy symptomy pojawią się, mogą nie być bardzo silnie odczuwane albo wiązane z innymi schorzeniami.
Co powoduje przedwczesną menopauzę?
Nie ma jednej przyczyny pojawienia się przedwczesnej menopauzy. Nie jest to proces do końca zbadany i ciągle trwają poszukiwania bardziej jasnych przyczyn. Póki odpowiedź nie jest jednoznaczna występowanie zaburzenia wiąże się głównie z genami oraz chorobami.
Obciążenie genetyczne jest najczęściej wymieniana. Zdarza się, że kobiety w jednej rodzinie wcześnie rozpoznawały u siebie objawy menopauzy i w efekcie doprowadziło to do przyśpieszenia przekwitania o przynajmniej 10 lat, u kolejnej kobiety w rodzinie.
Inną przyczyną są choroby nowotworowe (szczególnie jajników) albo autoimmunologiczne. Podczas ich leczenia organizm jest atakowany radio lub chemioterapią, która uszkadza tkanki, modyfikuje strukturę DNA, osłabia organizm, co stopniowo zaburza jego pracę. Możliwe jest wówczas stopniowe zanikanie procesów związanych z reprodukcją.
Z kolei choroby autoimmunologiczne przyczyniają się do powstania długotrwałych stanów zapalnych wewnątrz organizmu. Powoduje to jego nieprawidłowe działanie, które może spowodować zanik albo zmniejszenie wytwarzania estrogenu. Im szybciej jest go mniej, tym szybciej pojawia się menopauza.
Sposoby leczenia przedwczesnej menopauzy
Objawów przedwczesnej menopauzy nie należy ignorować. Konieczne jest poddanie się licznym badaniom (USG, badanie krwi, badanie hormonów tarczycy, badanie poziomu estrogenu i progesteronu), które pozwolą na dobranie prawidłowych leków. Lekarstwa (zazwyczaj tabletki) zawierają estrogen i progesteron, których uzupełnianie pozwala zachować pracę jajników.
Karolina Skrzek