uderzenia gorąca

Do najbardziej charakterystycznych objawów przekwitania (poza stopniowym zanikiem miesiączkowania) należą uderzenia gorąca. Są one uciążliwe dla wielu kobiet niezależnie od pory roku, choć najbardziej dają się we znaki latem. Rosnąca temperatura powietrza, wraz z nagłym wzrostem temperatury ciała sprawiają, że codzienność staje się nieznośna.

Przyczyny uderzeń gorąca

Za młodu nie doświadcza się intensywnych uderzeń gorąca. Jeśli się zdarzają przed 45 rokiem życia, prawdopodobnie związane są z czymś innym, niż menopauza. Warto i wtedy nie ignorować ich całkowicie, lecz skonsultować z lekarzem, bowiem może być niezbędne wykonanie badań hormonalnych.

W okresie menopauzy uderzenia gorąca związane są przede wszystkim ze zmniejszającą się ilością estrogenu, czyli kobiecego hormonu, odpowiedzialnego m.in. za miesiączkę oraz cechy płciowe. Nie u każdej kobiety uderzenia występują z taką samą częstotliwością (niektóre w ogóle ich nie odczuwają). Niektórym całkowicie dezorganizują życie, inne czują je jedynie nocami, co przyczynia się do bezsenności.

Okres trwania uderzeń gorąca jest równy niemal całemu okresowi przekwitania, ponieważ mogą one występować przez prawie 10 lat.

Jak przebiegają uderzenia gorąca?

Uderzeń gorąca nie da się pomylić z niczym innym. Uważa się za nie nagłe uczucie ciepła przeszywające dosłownie całe ciało. Choć czuje się je od stóp po czubek głowy, najdotkliwiej odbierają je okolice szyi oraz głowy. To właśnie w tych miejscach pojawiają się intensywne zaczerwienienia (rumieńce), które bywają powodem dyskomfortu i skrępowania. Dodatkowo uderzenia gorąca nie znikają po chwili, lecz mogą trwać nawet od 30 sekund aż do kilku minut. Pojawiają się zarówno w ciągu dnia (niektóre kobiety podają, że przez cały dzień czują się rozpalone), jak i nocą. Gdy uderzenia gorąca zdarzają się w porze snu często doprowadzają do przerwania wypoczynku i konieczności zmiany piżamy. Dzieje się tak, bowiem uderzeniom gorąca towarzyszy intensywne pocenie się.

Sposoby na uderzenia gorąca latem

Łatwo zgadnąć, że uderzenia gorąca są dodatkowo uciążliwe w czasie letnich upałów. Ciało jest przeszywane falami ciepła, a temperatura zarówno na zewnątrz domu, jak i wewnątrz rozgrzewa dodatkowo. Z tego powodu wiele pań w okresie przekwitania nie jest w stanie cieszyć się letnim wypoczynkiem.

Zamiast rezygnować z niego całkowicie, warto podjąć kroki, które umożliwią korzystanie z lata oraz zmniejszą uciążliwość uderzeń gorąca. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odzież. Odpowiednią czyli przewiewną, luźną, wykonaną z naturalnych materiałów. Dzięki temu pot skóra będzie mniej przepocona, nawet jeśli fale gorąca zaatakują. Dodatkowo, szybciej wyschnie.

Niezbędne jest również zadbanie o unikanie miejsc dusznych, ciasnych, ograniczenie w miarę możliwości podróży komunikacją miejską w godzinach szczytu. Takie miejsca podwajają odczuwanie gorąca. Znacznie lepiej ciepły dzień spędzić w pomieszczeniu chłodnym, z wentylatorem ustawionym na średnią moc, który rozrzuci powietrze oraz ukoi ciało. Na szyję i dekolt dobrze jest kłaść ręcznik zwilżony zimną wodą, aby zniwelować rumieńce.

 

Karolina Skrzek