Zbliżające się Święta to coroczne wyzwanie dla naszej pomysłowości. Wybór udanego prezentu wymaga przemyśleń i przygotowania. Nagrodą za poświęcony czas jest uśmiech na twarzy dziecka, małżonka i innych bliskich. Nasz poradnik świąteczny, może pomóc w przygotowaniach i uniknąć zakupów na ostatnią chwilę.

Na początek sporządźmy listę osób, które w tym roku chcemy obdarować prezentami i pomyślmy, jaką łączną kwotę możemy na to przeznaczyć. Zastanówmy się, jakie upodobania mają nasi najbliżsi i co mogłoby im sprawić radość. W ubiegłym roku deklarowaliśmy – w badaniu firmy Deloitte – wydatki na święta w wysokości 1126 zł, w tym na prezenty – 491 zł. 44 proc. badanych chciało obdarować bliskich kosmetykami, 40 proc książkami. Popularne były również pomysły na prezent w postaci perfum, odzieży i słodyczy.

Dzieci. Młodsze dzieci można poprosić, aby narysowały swój wymarzony prezent lub z pomocą dorosłego napisały list do Świętego Mikołaja. Można się umówić, że dziecko poprosi w liście o kilka rzeczy, aby „Święty Mikołaj” mógł wybrać prezent, który nie zrujnuje jego budżetu. Warto też spojrzeć, co dziecko ma w pokoju – jeśli zbiera kolekcję np. dinozaurów, to kolejne prehistoryczne zwierzę będzie dobrym pomysłem. Jeśli ukazała się następna książka lub lalka z jego ulubionej serii, to zadanie mamy ułatwione. Dobrym pomysłem jest również przekartkowanie dziecięcych magazynów w poszukiwaniu inspiracji.

Nastolatki. Osoby nastoletnie mają zwykle wiele gadżetów, płyt z ulubioną muzyką czy urządzeń elektronicznych. Niemniej jednak znajdą się sposoby, aby prezent dla nich nie był chybiony. Jeśli wiemy, jakiej muzyki słuchają i jaki jest ich ulubiony wokalista, kupienie prezentu nie będzie stanowiło problemu. Możemy też pomyśleć o modnym ubraniu – w sklepach z odzieżą młodzieżową pracownicy doradzą, co obecnie jest na topie. Kolejny modny T-shirt, czy bluza na pewno ucieszą nastolatka. Bilety do kina, teatru lub na koncert to pomysł dla rodziców, którzy dobrze się orientują w upodobaniach swoich pociech. Dla dorastającej córki dobrym pomysłem będzie również zestaw kosmetyczny, ładna torebka, perfumy czy biżuteria. Dla syna – jeśli np. interesuje się sportem – buty lub ubranie sportowe, plecak albo torba na siłownię.

Kobieta. W zależności od tego, jak długo i blisko ze sobą jesteście, prezenty gwiazdkowe mogą być bardzo różne.
Klasyczne, ale sprawdzone pomysły, to perfumy, kosmetyki oraz biżuteria. W drogeriach czy hipermarketach często pojawiają się promocje świąteczne na wybrane perfumy, z których warto skorzystać. Dobrym pomysłem są również pięknie zapakowane zestawy kosmetyczne do pielęgnacji ciała, włosów czy makijażu – mówi Monika Biernat, Koordynator Promocji Drogerii Natura.

Jeśli obdarowywana kobieta jest miłośniczką książek, dobrym pomysłem jest zakup kolejnej pozycji ulubionego autora. Przypomnij też sobie, czy ostatnio nie wspominała o jakiejś potrzebie. Może mówiła, że przydałby jej się czytnik e-booków, cyfrowa ramka na zdjęcia, nowy model telefonu lub dobry mikser. Jeśli wiesz, że lubi masaże i zabiegi kosmetyczne, można pomyśleć o wykupieniu masażu relaksującego lub karnetu do SPA.

Mężczyzna. Zrób rozeznanie, czym się interesuje, jakie ma hobby, czy lubi gadżety. Jeśli jest miłośnikiem samochodów, zapalonym wędkarzem, melomanem lub czynnym fascynatem sportu, to wiesz, co mu kupić. Zawsze możesz też przyjrzeć się, jakich kosmetyków i zapachów używa. Perfumy, zestawy kosmetyczne dla mężczyzn czy spinki do krawatów i mankietów to dobry pomysł, jeśli nie chcesz obdarowywać swojego mężczyzny czymś bardzo wartościowym lub nie jesteś pewna, czy kupując mu kolejną wędkę lub buty sportowe, trafisz w jego gust i upodobania. To co większość mężczyzn naprawdę lubi, to gadżety i elektronika. Jest to dobry pomysł na prezent, jeśli wiesz, co konkretnie sprawi mu przyjemność. Oprócz telefonów i notebooków możesz pomyśleć o mniej zobowiązującym prezencie takim jak słuchawki, niewielkie głośniki lub awaryjna ładowarka telefoniczna.

Dalsza rodzina. Rodzice, rodzeństwo, ciocia, wujek – obdarowując te osoby mamy większy problem, bo nie zawsze znamy ich upodobania. Jeśli wiemy, czego mogą potrzebować – sprawa jest prosta. Jeśli nie – najłatwiej i najbezpieczniej będzie, jeśli postawimy na słodycze – bombonierki, czekolady, świąteczne kosze słodkości lub niezobowiązujące kosmetyki – żele pod prysznic, zapachowe mydełka, nawilżające kremy do ciała, zestawy pianek i kremów do golenia.