praca

Zmianowy system pracy może skutecznie zrujnować nasze zdrowie. Różne godziny i nieregularny sen niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Noc i dzień

Brak stałych godzin pracy i różne zmiany zaburzają harmonię naszego organizmu. Zamiast spać w nocy, poświęcamy się pracy. Nocne zmiany odsypiamy w ciągu dnia, do czego nasz organizm nie jest przyzwyczajony. Taki tryb pracy jest porównywany do zmian czasowych, które następują w wyniku długich podróży. Czujemy się w tej sytuacji podobnie, co zwiększa stres i ryzyko zawałów serca a nawet zachorowań na raka.

Trzy zmiany

Osoby pracujące na trzy popularne zmiany – poranną, popołudniową i nocną mogą mieć problemy z koncentracją i skupieniem się. Wszystko jednak jest wyłącznie sprawą indywidualną i zależy od tego ile czasu pracujemy w takim systemie. Wiele osób najbardziej lubi właśnie nocne zmiany pracy, ze względu na luźniejszą atmosferę niż w dzień. Praca na pierwszą, czyli poranną zmianę jest znów bardziej praktyczna, gdyż całe popołudnie możemy poświęcić życiu prywatnemu. Taki system zmianowy może powodować zmęczenie i senność, warto więc dbać o swoje zdrowie. Może on dezorganizować nasze życie i być przyczyną ciągłego przemęczenia. Brak czasu powoduje także, że odżywiamy się niezdrowo i często jemy w pośpiechu. W ciągu dnia należy pamiętać o odpoczynku poświęcić chwilę tylko dla siebie.

Ryzyko chorobowepraca

Zaburzenie naszego zegara  biologicznego może wiązać się z rozwojem wielu chorób. Zmianowy tryb pracy na pewno zwiększa ryzyko powstawania schorzeń takich jak nadciśnienie tętnicze czy choroby serca. Jeśli mamy stresujący zawód, jesteśmy jeszcze bardziej narażeni. Zaburzenia związane są także wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycom czy udarami mózgu.

Zdrowie jest czymś bardzo cennym. Dbajmy o nie i pamiętajmy, że nie samą pracą żyje człowiek. Mimo natłoku spraw zawodowych starajmy się żyć zdrowo i aktywnie.