Pomoc osobie uzależnionej alkoholu

Choć wiele osób uzależnionych od alkoholu uważa, że w stosownym momencie sami przestaną pić, zazwyczaj tego typu próby nie są skutecznie. Bez fachowej pomocy i wsparcia najbliższych powrót do życia sprzed alkoholu bywa trudny, a często nawet niemożliwy. Podpowiadamy, jak rozmawiać z alkoholikiem, aby namówić go na leczenie.

Jak rozpoznać czy osoba jest uzależniona od alkoholu?

Choć osoby uzależnionej od alkoholu zazwyczaj są mistrzami kamuflowania się i zakładania masek, najbliżsi są w stanie dostrzec kiedy alkohol zaczyna dominować nad życiem nałogowca. Zazwyczaj w takiej sytuacji, osoba uzależniona zaczyna mieć problemy z pracą, dotrzymywaniem terminów i wykonywaniem obowiązków. Dużo osób uzależnionych, alkohol traktuje jako nagrodę, szukając usprawiedliwienia do spożycia alkoholu, np. nagradzając się z okazji rozpoczęcia weekendu, zakończenia trudnego dnia itp. Osoby uzależnione mają także problem z zachowaniem limitu picia, zazwyczaj upijają się do nieprzytomności, zapijają na następny dzień kaca. Te i inne działania powinny być wyraźnym sygnałem, aby dowiedzieć się, jak namówić alkoholika do leczenia. Ważne, aby pomoc alkoholikowi przyszła jak najszybciej, lecz do rozmowy z nim warto się przygotować.

Jak dotrzeć do alkoholika? Jak rozpocząć rozmowę?

Pierwsza rozmowa z alkoholikiem powinna być wyrażeniem obaw o jego zachowanie i zdrowie, a także sygnałem, że jego problem został przez nas dostrzeżony. Ponieważ osoba uzależniona rzadko przyzna, że potrzebuje pomocy, nie warto pierwszej rozmowy o problemie traktować zbyt entuzjastycznie. Sposobów jak dotrzeć do alkoholika warto szukać u profesjonalistów, którzy pomogą nam stworzyć narrację rozmowy z osobą uzależnioną, opanować emocje, a często nawet będą mogły wziąć udział w rozmowie, która może przybrać formę interwencji. Specjalnie zaaranżowane spotkanie w towarzystwie psychologa i najbliższych ma na celu zaskoczyć alkoholika i skłonić go do leczenia. Rozmowa odbywa się na neutralnym gruncie, a osoba uzależniona nie może wiedzieć czego będzie dotyczyć spotkanie. Dzięki temu nie będzie miała okazji przygotować się do rozmowy.

Jak uświadomić alkoholikowi, że jest alkoholikiem?

Pomoc alkoholikom to w dużej mierze stworzenie okazji do uświadomienia im skali problemu, tego co alkohol robi z ich życiem i jak wpływa na relacje z rodziną. Tu ważne, aby mówić nie tylko o uczuciach, ale także poprzeć je faktami z życia rodziny, przytoczyć konkretne sytuacje, które były rezultatem nadmiernego spożycia alkoholu. Skonfrontowanie się z prawdziwymi faktami, które przytaczają najbliżsi (najlepiej kilka osób), bywa pomocna w uświadomieniu sobie, że alkohol nie jest naszą prywatną sprawą, a nałóg rani całą rodzinę. Często sam żal w oczach dziecka to już bodziec, aby rozpocząć walkę z uzależnieniem. Interwencja to rozmowa o uczuciach bez emocji, agresji i oskarżeń. Podczas rozmowy nie mogą paść słowa typu: „bo ty zawsze…”, „bo ty nigdy…”, „jesteś jak twój ojciec, matka…”, „nienawidzę cię…”. Warto zastąpić je słowami: „jest mi źle, kiedy…”, „czuję, że…”, „tęsknię za czasem, kiedy…”.

Jak namówić alkoholika na leczenie?

Podczas interwencji warto przedstawić osobie uzależnionej metody i drogi leczenia i zapewnić o naszym wsparciu. Psycholog może powiedzieć, jak wygląda terapia, jaka jest jej skuteczność, kto powinien z niej skorzystać. Być może także rodzina alkoholika będzie musiała rozpocząć leczenie, gdyż często to najbliżsi zmagają się ze współuzależnieniem. Lekarz może wspomnieć, że da się wspomóc terapię psychologiczną lekami antyalkoholowymi, a farmakologiczne leczenia nałogów z wykorzystaniem nowoczesnych leków antyalkoholowych przynosi coraz to lepsze rezultaty.

Gdzie można skorzystać z farmakologicznego leczenia uzależnień?

Lublin, to jedno z miast, w którym można odbyć tego typu leczenie. Chcąc dowiedzieć się, na czym polega i jakie rezultaty można uzyskać poprzez leki, zachęcamy do kontaktu z placówką leczenia uzależnień Insertmed – https://insertmed.pl/esperal/lublin. Choć leczenie wymaga zgody pacjenta, warto spróbować namówić go do podjęcia próby połączenia terapii psychologicznej z nowoczesną farmakologią, która pomoże zapanować nad chęcią sięgnięcia po alkohol i chwilami słabości.