Fitness

Pilates dla kobiet

Marzy nam się piękne, zgrabne i wysportowane ciało, ale jednocześnie nie mamy ochoty na wygibasy, tańce i skakanie. Co wtedy? Czy jesteśmy zmuszone do rezygnacji z marzeń? Nic mylnego. Wystarczy, że zaczniemy ćwiczyć pilates, który jest świetnym sportem dla takich jak my.

Marzy nam się piękne, zgrabne i wysportowane ciało, ale jednocześnie nie mamy ochoty na wygibasy, tańce i skakanie. Co wtedy? Czy jesteśmy zmuszone do rezygnacji z marzeń? Nic mylnego. Wystarczy, że zaczniemy ćwiczyć pilates, który jest świetnym sportem dla takich jak my.

Krótka historia pilatesu

“Teraz już wiem – nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi”. Te słowa w roku 1965 wypowiedział Joseph Pilates – twórca pilatesu. I musimy przyznać, że się nie pomylił, bowiem od tamtej pory miliony ludzi zainteresowało się tymi ćwiczeniami. Najpierw byli to Amerykanie, a później i inni mieszkańcy całego globu zachwycili się pilatesem.

Twórca tej metody wierzył, że pomaga ona w dążeniu do życiowych celów i osiąganiu ich. Jest to więc podwójny zysk – piękne ciało i silna psychika. I choćby dlatego warto ćwiczyć. Sam był bardzo chorowitym dzieckiem, ale już od młodych lata ćwiczył i twierdził, że to właśnie odpowiedni wysiłek fizyczny pomaga mu zapanować nad swoim ciałem i umysłem.

Tajemnica fenomenu pilatesu

Wiele osób zastanawia się, co takiego jest w pilatesie, że zrobił taką właśnie karierę. A odpowiedź jest bardzo prosta – pilates jest dla każdego i w tym właśnie tkwi tajemnica jego sukcesu.

Nazywany jest treningiem dobrego samopoczucia, który ma na celu stworzenie równowagi w naszym ciele. Ćwiczenia wykonujemy spokojnie, bez zbędnego stresu, za to przy dźwiękach przyjemnej, cichej i spokojnej muzyki. Dzięki temu nasze ciało rozluźnia się, nasze mięśnie przestają być tak napięte, nasz nastrój poprawia się, a my zyskujemy wewnętrzny blask.

Pilates jest jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej i to jest jego ogromną zaletą. Ćwiczyć możemy niezależnie od wieku czy kondycji. Szczególnie polecany jest osobom z nadwagą, z bólami kręgosłupa i stawów, a także osobom, które nie ćwiczyły od lat.

Typowy trening pilates

Trening przebiega w spokojnej atmosferze, bez zbędnego pośpiechu, przy dźwiękach łagodnej muzyki. Składają się na niego ćwiczenia, które łącznie nie trwają dłużej niż 90 minut. Każde ćwiczenie powtarzamy tylko 10 razy, dzięki czemu nie znudzimy się i nie zniechęcimy do ćwiczeń. Ważna jest jakość, a nie ilość. Ważne jest również kontrolowanie przepony i prawidłowe oddychanie. Dla uzyskania właściwych wyników należy ćwiczyć co najmniej 2 razy w tygodniu. Efekty zauważymy szybko, bowiem ćwicząc 2 razy w tygodniu lepsza kondycja pojawi się już po 5-7 tygodniach (w zależności od tego, z jakiego „poziomu kondycyjnego” startowaliśmy).

Na koniec kilka słów o korzyściach

Pozytywów jest wiele, warto jednak wspomnieć chociażby o:

  • poprawie elastyczności ciała,
  • wysmukleniu sylwetki,
  • zwiększeniu świadomości swojego ciała,
  • poprawieniu stabilności kręgosłupa,
  • zwiększeniu siły mięśni.

Ćwiczenia możemy wykonywać w domu i to również jest ogromna zaleta. Wystarczy podpatrzeć w Internecie, jak ćwiczyć. Można też kupić płytę z ćwiczeniami i nagraną muzyką. A później chwalić się efektami 🙂

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *