Kobiece dolegliwości Zdrowie

Migrena – przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest migrena? Skąd się bierze i jak ja leczyć? Czy można z nią żyć? Przeczytaj i dowiedz się.

Czym jest migrena? Skąd się bierze i jak ja leczyć? Czy można z nią żyć? Przeczytaj i dowiedz się.

Migrena jest przewlekłą chorobą, która objawia się silnym, zazwyczaj jednostronnym bólem głowy. Choroba ta negatywnie wpływa na życie chorego, co mogę potwierdzić, bowiem sama zmagam się z nią od 15 lat. Migrena nie raz popsuła moje plany, nie raz zniszczyła mi harmonogram dnia i nie raz spowodowała, że nie zdążyłam wykonać swoich zadań. Wszystko przez to, że atak migreny trwa u mnie zazwyczaj kilkanaście godzin, a w najgorszym okresie pojawiał się 3-4 razy w tygodniu.

Jakie są przyczyny migreny?

Główną przyczyną migreny jest prawdopodobnie nadmierne wydzielanie przez organizm serotoniny, która odpowiada za właściwe napięcie naczyń krwionośnych znajdujących się w mózgu. W wyniku nadmiernego wydzielania tego neuroprzekaźnika pojawia się gwałtowny skurcz, a później rozkurczenie naczyń, co powoduje właśnie ból głowy.

Jakie są postacie migreny?

Wyróżnia się 2 postacie migreny – z aurą i bez aury. Migrena z aurą charakteryzuje się tym, iż przed atakiem pojawia się najpierw faza zwiastunowa i aura. Dzięki temu osoba chora już wie, że nastąpi atak choroby i może się do tego odpowiednio przygotować.

Jakie są objawy migreny?

W przypadku migreny z aurą kilka dni bądź godzin przed atakiem pojawiają się na objawy zwiastunowe (zmęczenie, drażliwość, stany depresyjne i euforyczne pojawiające się na przemian, znużenie i ospałość) i objawy aury – na kilka bądź kilkadziesiąt minut przed atakiem (objawy wzrokowe, np. ciemne mroczki, objawy czuciowe, np. mrowienie kończyn, sporadycznie zaburzenia świadomości, szumy w uszach czy problemy z wysławianiem się).

W przypadku migreny bez aury atak choroby nie jest poprzedzony żadnymi innymi objawami. A sam atak – czyli migrenowy ból – charakteryzuje się przede wszystkim silnym, narastającym stopniowo bólem głowy w rejonie skroni i trwającym od 4 do 72 godzin. Większość osób zmagających się z migreną odczuwa także silne nudności (często zakończone wymiotami), światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, jadłowstręt i zemdlenie.

Po ataku osoba chora czuje się rozbita, jest zmęczona, znużona i senna oraz ma pogorszoną zdolność koncentracji.

Co może wywołać atak migreny?

Atak może być spowodowany przez tzw. wywoływacze, które jednak nie są właściwą przyczyną choroby. Takimi wywoływaczami są:

  • stres,
  • niewłaściwa higiena snu,
  • niewłaściwa dieta,
  • niektóre leki,
  • pogoda,
  • inne – silne zapachy (np. zapach spalin), światło, hałas.

Unikanie tych wywoływaczy pozwala na zmniejszenie liczby ataków choroby.

Jak leczyć migrenę?

Migrena jest choroba na całe życie, jednak zachowując pewne zasady można ograniczyć ilość ataków i siłę ataków. Ważne jest dobranie odpowiednich leków. W celu zapobiegania albo skrócenia czasu ataków stosuje się:

  • tryptany,
  • alkaloidy sporyszu,
  • niesterydowe leki przeciwzapalne,
  • analgetyki proste i złożone.

Dobrze jest również zastosować leczenie wspomagające, np. chory może poddać się psychoterapii, na której nauczy się radzić sobie ze stresem, a także leczenie naturalne (unikanie stresu, zmiana nawyków żywieniowych, hydroterapia, aromaterapia).

Jak żyć z migreną?

Życie z tą chorobą nie jest najłatwiejsze. Zapobieganie i leczenie jest podstawą, ale niestety nie daje gwarancji, że ataki nie będą się pojawiały. Migrena negatywnie wpływa na życie, gdyż nad jej atakami trudno jest zapanować. Konsekwencje są odczuwalne, gdyż nie zawsze – nawet zażywając leki – chory nie jest w stanie iść do pracy czy na uczelnię. Dla osób, które nigdy nie miały migreny, ta choroba to tylko ból głowy – zdaje im się, że wystarczy zażyć zwykłą tabletkę i przejdzie. Osoby te nie rozumieją, z czym się zmagamy, jak bardzo cierpimy i jak później odczuwamy w swoim środowisku to, że jesteśmy niedostępni co jakiś czas przez 1 lub 2 dni. Wprawdzie społeczeństwo wie coraz więcej na temat tej choroby, ale i tak jest ona często postrzegana jako histeria czy wyolbrzymianie zwykłego bólu głowy.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *