przymrozki

Kończy się listopad a wraz z nim zmienia się pogoda. Choć panuje jesień, już możemy zaobserwować spadek temperatury i pierwsze przymrozki, które zwiastują zbliżającą się zimę.

Listopadowy czas

Okres pięknej i złotej jesieni mamy już za sobą. Większość liściu zdążyła już spaść z drzew a wieczory i poranki stały się o wiele chłodniejsze. Choć w ciągu dnia, temperatura powietrza jest dodatnia, a słońce wdziera się promieniami w okna naszych domów i mieszkań, możemy odczuć klimat zbliżającej się zimy. Wraz z końcem listopada wchodzimy w okres przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, które ewidentnie kojarzone są z zimową aurą.

Pierwsze przymrozki

Wstając rano i udając się do szkoły czy pracy możemy zaobserwować pierwsze przymrozki. Delikatny mróz otula liście i trawniki. Na drzewach zaś powstaje malownicza szadź, która tworzy scenerię jak z najpiękniejszej zimowej krainy. Wokół nas jest pięknie ale zimno. W niektórych rejonach Polski spadł już pierwszy śnieg, który co prawda szybko stopniał, ale dał sygnał, że zima nadejdzie lada dzień.

Niebezpiecznie ślisko

Przymrozki i pierwsze opady śniegu może wyglądają bajkowo, ale mogą być dla nas niebezpieczne. Śliskie powierzchnie to duże zagrożenie dla kierowców, szczególnie tych, którzy na drogach poruszają się ze znacznie wyższą prędkością niż ta prawnie dopuszczalna. Łatwo więc o wypadek. Najbardziej niebezpiecznie jest w godzinach porannych i wieczornych, kiedy powierzchnia jezdni zamarza. W tym czasie kierowcy oraz piesi powinni zachować szczególną ostrożność.

Rękawiczki, czapki i szaliki

przymrozki

Wraz ze zmianą temperatur musimy zadbać o odpowiedni strój. Cienkie kurtki i sportowe buty możemy pochować na dno szafy. Przyszedł czas na nieco cieplejsze płaszcze oraz botki. Z szuflad warto wydobyć szaliki, czapki oraz rękawiczki. Takie dodatki przydadzą się w chłodne wieczory i poranki. Ochronią nas przed zimnym i nieprzyjemnym powietrzem.

Nadchodząca zima ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny urok. Choć pewnie wiele osób, z utęsknieniem czeka na wiosnę i gorące lato, warto poszukać także pozytywnych aspektów zimy. Nie zapominajmy jednak o ostrożności na drodze czy rękawiczkach schowanych w torebce. Niech pierwsze przymrozki nie będą dla ans straszne. W końcu natura rządzi się własnymi prawami a my musimy je przyjąć. Zdecydowanie lepiej zrobić to jednak w ciepłym szaliku i z uśmiechem na twarzy.

Katarzyna Antos