Jak pielęgnować tłustą cerę

Cera tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji, głównie ze względu na problem świecenia się oraz możliwość występowania niedoskonałości w postaci wyprysków. Wbrew pozorom ten rodzaj cery również wymaga odpowiedniego nawilżenia, dlatego błędem jest jej przesuszanie, które może doprowadzić do wzmożonego pojawiania się niedoskonałości. Ponadto należy wybierać takie kosmetyki, które nie zatkają gruczołów łojowych, gdyż w ten sposób problem wyprysków także się nasili. Tylko prawidłowa pielęgnacja pozwoli skutecznie zniwelować problemy charakterystyczne dla tego rodzaju skóry i pozwoli cieszyć się jej czystością i dobrą kondycją. Czym cechuje się cera tłusta i jak o nią zadbać?

Czym charakteryzuje się cera tłusta?

Główną cechą cery tłustej jest nadmierne wydzielanie łoju, czyli sebum. Sebum jest naturalnym składnikiem skóry, który – pomimo swojej pożytecznej funkcji, jaką jest ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – odpowiada również za to, że skóra nieestetycznie się świeci, pory są rozszerzone, a na jej powierzchni pojawiają się zaskórniki i wypryski. Nadmierne wydzielanie sebum może być spowodowane stresem, zaburzeniami hormonalnymi (nadmierną ilością męskich hormonów płciowych – androgenów), a także nieprawidłową dietą, opartą przede wszystkim na produktach sztucznie przetworzonych.

Tłustej cerze nie służy także brak właściwego nawodnienia organizmu i niedobór witamin, przede wszystkim B6, B2 i E. Jednak cera tłusta ma także pewne zalety. Przede wszystkim ten rodzaj cery jest najmniej podatny na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień. Ponadto cera tłusta nie przesusza się, a co za tym idzie, wolniej się starzeje. Posiadaczki tego rodzaju cery z pewnością zaobserwują pierwsze zmarszczki o wiele później niż kobiety w tym samym wieku, ale z cerą suchą lub wrażliwą. Na koniec warto wspomnieć, że na cerę tłustą dobroczynny wpływ mają promienie słoneczne, dlatego wygląd skóry tłustej poprawia się w miesiącach letnich.

Jak pielęgnować cerę tłustą?

Pielęgnując cerę tłustą, musimy pamiętać, aby ją prawidłowo oczyścić, zwęzić pory i zmniejszyć ich widoczność oraz odpowiednio nawilżyć. W przypadku demakijażu cery tłustej, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po preparaty o działaniu antybakteryjnym, np. marki Garnier, które oprócz usunięcia makijażu, zabrudzeń i toksyn, pomogą odblokować zatkane pory. Tego rodzaju kosmetyki powinny być stosowane dwa razy dziennie. Do mycia twarzy przy ich zastosowaniu możemy też wykorzystać specjalną sylikonową szczoteczkę, która w połączeniu z właściwym kosmetykiem, dokładniej oczyści twarz i odblokuje zatkane pory. Tak wykonany demakijaż powinien być zakończony przemyciem twarzy tonikiem, który przywróci skórze naturalny poziom pH.

W pielęgnacji cery tłustej kluczowe znaczenie ma także regularne wykonywanie peelingu, którego zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy poprzez złuszczenie i usunięcie martwego naskórka. Najlepiej sięgnąć po peeling gruboziarnisty, mający w składzie naturalne składniki. W ten sposób skóra zostanie należycie przygotowana do dalszej pielęgnacji, chociażby poprzez zastosowanie maseczek. Peeling należy wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Do cery tłustej najlepiej sprawdzają się maseczki na bazie glinki, ponieważ skutecznie redukują ilość zaskórników, a także zmniejszają podatność skóry na pojawianie się wyprysków. W dalszej kolejności na skórę należy nałożyć odpowiedni krem. Nie może on zawierać w składzie olejków, ponieważ te będą zapychać skórę, oraz alkoholu, który z kolei mógłby ją nadmiernie przesuszyć. Najlepiej wybierać kremy matująco – nawilżające, o jak największej zawartości składników naturalnych. Po wszystkich tych zabiegach cera tłusta z pewnością odżyje, będzie czysta i promienna!