Skóra wokół oczu charakteryzuje się bardzo delikatną strukturą, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Kosmetyki przeznaczone do dbania o zdrowy wygląd skóry w tym miejscu powinny charakteryzować się właściwościami kojącymi, regenerującymi i wzmacniającymi. Formuła często opiera się na optymalnej zawartości wody termalnej, bogatej w szereg minerałów, np. krzem

Przy wyborze kosmetyku należy zwrócić uwagę na zawartość składników aktywnych. Skuteczność kremu do pielęgnacji skóry wokół oczu jest uwarunkowana odpowiednim połączeniem silnych substancji aktywnych (m.in. kofeiny, witaminy B, kwasu LHA). Receptura powinna zawierać składniki korygujące i rozświetlające, które zapewniają natychmiastowy efekt w postaci poprawy kolorytu i wygładzenia powierzchni delikatnej skóry. Krem może zawierać stymulatory komórkowe, które oddziałują na fibroblasty i poprawiają ich zdolność do syntezy. Inne substancje aktywne, które mogą wchodzić w skład tego typu preparatów, to czynniki wzmacniające i antyoksydacyjne (np. witamina A i C) oraz filtry słoneczne. Składniki o działaniu wzmacniającym zwiększają właściwości mechaniczne skóry i sprawiają, że jest mniej podatna na uszkodzenia. Antyoksydanty i filtry słoneczne chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry.

W przypadku kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry w okolicy oczu istotną rolę odgrywa nie tylko skład kosmetyku, ale i jego konsystencja. Krem powinien zawierać skoncentrowane i silne składniki aktywne, ale jednocześnie zachować odpowiednie tempo wchłaniania i lekkość. Krem do pielęgnacji skóry wokół oczu dobrej jakości nie będzie pozostawiał tłustego filmu na skórze. Efekt rozświetlenia powinien być naturalny i delikatny, bez tłustego połysku.

Ważnym aspektem jest również tolerancja kosmetyku. Skóra wokół oczu jest delikatniejsza niż w pozostałych obszarach twarzy, a zatem bardziej wrażliwa na składniki aktywne wchodzące w skład preparatów. Zaleca się wybór kremów pod oczy przeznaczonych dla wszystkich typów skóry, w tym także wrażliwej, jak krem pod oczy od 25 roku życia Idéalia od Vichy. Jest to preparat hipoalergiczny, który pozytywnie przeszedł testy dermatologiczne i oftamologiczne. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu nie powinny zawierać parabenów. Są to syntetyczne konserwanty, które mogą powodować alergie skórne i zaczerwienienia.

Autor zewnętrzny