Dom Styl życia

Wakacyjny (i nie tylko) dom w stylu marynistycznym

Morze kojarzy się z wakacjami – z szumem fal, zapachem słonej wody i ciepłym piaskiem na plaży. Nieważne, czy wolisz wybrać się na rejs po Morzu Śródziemnym, czy opalać się nad Bałtykiem – urlop nad morzem to coś, za czym wiele osób tęskni przez cały rok.

Morze kojarzy się z wakacjami – z szumem fal, zapachem słonej wody i ciepłym piaskiem na plaży. Nieważne, czy wolisz wybrać się na rejs po Morzu Śródziemnym, czy opalać się nad Bałtykiem – urlop nad morzem to coś, za czym wiele osób tęskni przez cały rok.

Dla tych, którzy na dłużej chcą zatrzymać nastrój nadmorskiego relaksu, polecamy marynistyczne aranżacje wnętrz – dzięki odpowiednio dobranym kolorom i dekoracjom, twój dom może przez cały rok przypominać o piaszczystej plaży i szumie fal.

Biel żagli i błękit wody

Styl marynistyczny to wybór dla tych, którzy kochają jasne i wygodne wnętrza. Proste tkaniny i ściany w ciepłych odcieniach bieli powinny przywodzić na myśl kolor żagli lub plażowego piasku. Żeby szybko wprowadzić do domu wakacyjny nastrój, wystarczy zawiesić w oknach lekkie, kremowe firanki lub ozdobić kanapę jasnym, płóciennym pokrowcem.

Jeśli kochasz morze, wiesz dobrze, że jego kolor zmienia się wraz z pogodą i porą dnia – może być szary, zielonkawy lub prawie czarny. W ciepłe, letnie dni najczęsciej bywa jednak jasnoniebieski, dlatego we wnętrzach w stylu marynistycznym powinny pojawić się błękitne akcenty. W salonie wystarczą dekoracyjne poduszki ułożone na sofie, w jadalni – obrus w biało-niebieskie pasy, w sypialni marynistycznym akcentem może być błękitna narzuta na łóżko.

Na deskach pokładu

Naturalne materiały, przede wszystkim drewno, ale również wiklina lub rattan, są niezbędne dla stworzenia marynistycznej aranżacji. Wnętrza powinny przypominać pokład żaglowca. Jeśli w pokoju znajduje się drewniana podłoga, warto ją wyeksponować i zrezygnować z dużych dywanów. Sprawdzi się natomiast niewielki chodnik, najlepiej w biało-niebieskie pasy.

Również drewniane meble zasługują na centralne miejsce w pokoju. Pięknego dębowego stołu nie warto zasłaniać obrusem – wystarczą podkładki pod talerze ozdobione motywami kotwic, koników morskich, muszli lub rozgwiazd. Proste, drewniane krzesła można udekorować białymi poduszkami do siedzenia – żeby zadbać o marynistyczną kolorystykę, można przyszyć do nich niebieskie tasiemki, które posłużą do przywiązania ich do oparcia.

Morskie skarby

Jak dobrać dekoracje, które będą przywodziły na myśl szum fal i morską bryzę? Nie należy przesadzać – styl marynistyczny nie lubi nadmiaru dodatków. Najlepiej sprawdzą się dyskretne ozdoby, takie jak muszle ułożone na parapecie lub misa wykonana z wyrzuconego na brzeg drewna. Na ścianie może zawisnąć lustro przypominające bulaj, lub stara, żeglarska mapa.

W dyskretnie zaaranżowanym salonie można ustawić na komodzie lub półce model żaglowca. Będzie to najbardziej efektowna dekoracja w pomieszczeniu, warto więc wybrać naprawdę piękny przedmiot, starannie wykończony i wykonany z dużą dbałością o detale.

Wnętrza w stylu marynistycznym pozwolą o każdej porze roku poczuć się jak na słonecznej plaży. Dlatego warto uzupełnić aranżację o kilka osobistych akcentów – na ścianie można powiesić zdjęcia z urlopu, a dekoracje skomponować z przywiezionych znad morza pamiątek. W ten sposób stworzysz w domu plażę swoich marzeń!

Artykuł przygotowany we współpracy z Westwing Home&Living.

Komentarze (2)

Emilly27k

8 lat temu

Dom z pomysłem, ale częściowo nie w moim guście.

Zostaw komentarz