Kobiece dolegliwości Zdrowie

Ostra biegunka

Biegunka to częste oddawanie luźnego stolca. Z definicji powinny to być co najmniej 3 wodniste wypróżnienia. Nie każdy luźny stolec jest więc biegunką. Żeby tak było, muszą współistnieć zarówno nieprawidłowa konsystencja, jak i zwiększona ilość stolca.

Biegunka to częste oddawanie luźnego stolca. Z definicji powinny to być co najmniej 3 wodniste wypróżnienia. Nie każdy luźny stolec jest więc biegunką. Żeby tak było, muszą współistnieć zarówno nieprawidłowa konsystencja, jak i zwiększona ilość stolca.

Biegunka ostra to taka, która trwa do 4 tygodni, powyżej tego czasu mówimy o biegunce przewlekłej.

Tyle definicji. A teraz bliżej codzienności. Temat w ogóle bardzo życiowy, bo wiele razy każdy go osobiście przerabiał i to najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach.

Przyczyny biegunki

Ostra biegunka najczęściej spowodowana jest wirusami, rzadziej bakteriami, wyjątkowo pierwotniakami. Najczęściej w naszym kraju biegunkę powodują wirusy, natomiast bakterie odpowiadają głównie za tak zwaną “biegunkę podróżnych”, czyli występującą podczas podróży do innych krajów.

Tu warto zaznaczyć, że nie muszą to być tylko kraje azjatyckie, afrykańskie czy Ameryki Środkowej. Biegunka podróżna może nas dopaść w każdym obcym kraju – związane jest po prostu z innym pożywieniem i jakością wody. Drogą przenoszenia są najczęściej brudne ręce, ale możliwa jest również, w niektórych przypadkach biegunek wirusowych, droga kropelkowa.

To ważna informacja, bo żeby się uchronić, wystarczy myć ręce i produkty, z których przygotowujemy posiłki.

Objawy ostrej biegunki

Objawy biegunki każdy zna, ale warto tu wspomnieć o tych, na które warto zwrócić uwagę w perspektywie ewentualnego kontaktu z lekarzem. W przypadku biegunki krwistej, z wysoką gorączką, z narastającym bólem brzucha, towarzyszącymi intensywnymi wymiotami lub utrzymującej się pomimo leczenia zawsze warto skonsultować się z lekarzem (w przypadku domieszki krwi należy to zrobić jak najprędzej).

W biegunce ostrej nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych badań. *Wyjątkiem są sytuacje opisane powyżej, zmuszające nas do kontaktu z lekarzem – wtedy mogą być potrzebne dodatkowe badania, głownie posiewy stolca, ewentualnie badania krwi.

Leczenie

W leczeniu najważniejsze tak naprawdę są dieta i nawodnienie. Dieta oznacza konieczność powstrzymania się od jedzenia CZEGOKOLWIEK przez 24 godziny. Następnie, po tym okresie, można spożywać przez około 3 dni pokarmy lekkostrawne tzn. gotowany ryż, ziemniaki, banany, sucharki.

Niezbędne jest nawodnienie czyli picie co najmniej 2 litrów płynów (woda niegazowana, herbata) na dobę. Najlepiej, by płyny były chłodne – pomaga to przy współistniejących wymiotach. Można w tym celu wykorzystać również doustne preparaty nawadniające, te jednak są dostępne na receptę.

Przy intensywnej biegunce można rozważyć zastosowanie środków zapierających (w Polsce dostępne są preparaty loperamidu) podawanych po każdym luźnym stolcu. Warto podać też probiotyki, żeby odbudować prawidłową florę bakteryjna jelit. Te działania pozwalają najczęściej wyleczyć biegunkę w ciągu 2-3 dni w większości przypadków. W pozostałych warto skonsultować się z lekarzem…

dr Adam Wilczur

Komentarze (2)

Jolka

7 lat temu

U moich dzieci przy biegunce sprawdza się orsalit drink, ma owocowy smak i wspaniały truskawkowy zapach. Dzieci bardzo chętnie go piły, nie było marudzenia. Wygodne buteleczki można wszędzie ze sobą zabrać np. zamiast wody mineralnej lub soku.

amiela35

7 lat temu

ostre biegunki wymagaja wlasciwego leczenia, bo sa to juz powazne dolegliwosci, najpierw trzeba myslec o nawodnieniu organizmu, bo podczas biegunek tracimy duzo wody, potem trzeba lagodzic biegunke, ochraniac sciany jelit i zolodka, obie te funkcje spelnie ORsalit plus smektyn, jest to doustny plyn nawadniajacy z dodatkiem smektynu lagodzacego biegunke, u mnie zawsze przynosi ulge w tych dolegliwosciach, pija go tez moje dzieci podczas biegunki dlatego zawsze mam jego zapas w domowej apteczce, bo warto!

Zostaw komentarz