Biegunka to częste oddawanie luźnego stolca. Z definicji powinny to być co najmniej 3 wodniste wypróżnienia. Nie każdy luźny stolec jest więc biegunką. Żeby tak było, muszą współistnieć zarówno nieprawidłowa konsystencja, jak i zwiększona ilość stolca.

Biegunka ostra to taka, która trwa do 4 tygodni, powyżej tego czasu mówimy o biegunce przewlekłej.

Tyle definicji. A teraz bliżej codzienności. Temat w ogóle bardzo życiowy, bo wiele razy każdy go osobiście przerabiał i to najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach.

Przyczyny biegunki

Ostra biegunka najczęściej spowodowana jest wirusami, rzadziej bakteriami, wyjątkowo pierwotniakami. Najczęściej w naszym kraju biegunkę powodują wirusy, natomiast bakterie odpowiadają głównie za tak zwaną “biegunkę podróżnych”, czyli występującą podczas podróży do innych krajów.

Tu warto zaznaczyć, że nie muszą to być tylko kraje azjatyckie, afrykańskie czy Ameryki Środkowej. Biegunka podróżna może nas dopaść w każdym obcym kraju – związane jest po prostu z innym pożywieniem i jakością wody. Drogą przenoszenia są najczęściej brudne ręce, ale możliwa jest również, w niektórych przypadkach biegunek wirusowych, droga kropelkowa.

To ważna informacja, bo żeby się uchronić, wystarczy myć ręce i produkty, z których przygotowujemy posiłki.