Operacja wycięcia migdałków

Jeśli pacjentem jest dziecko, to rodzice powinni je uspokajać, a także powinni zadbać o to, aby czuło się bezpiecznie (np. dla towarzystwa mogą zabrać do szpitala ulubioną zabawkę dziecka). Jeśli dziecko dostanie ospy, to nie może być przywiezione do szpitala. Jeśli ma gorączkę, to rodzice muszą o tym poinformować lekarza.

W trakcie operacji

Przed operacją usunięcia migdałków pielęgniarka zakłada wkłucie dożylne. Po chwili pacjent jest usypiany, ponieważ zabieg musi być przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Migdałki są usuwane przez usta, a ich podstawy są na koniec przypalane. Nie ma żadnych nacięć zewnętrznych. Sama operacja zazwyczaj trwa około godziny.

Po operacji

Po operacji pacjent jest przewieziony na salę, a lekarz w tym czasie rozmawia z jego rodziną i informuje ich o tym, jak pacjent się czuje. Zazwyczaj osoba po takiej operacji pozostaje w szpitalu kilka dni na obserwację. Czasami pacjenci wracają do domu już tego samego dnia – wtedy powinni wypoczywać w łóżku, głowę położyć na 2-3 poduszkach i jak najmniej się męczyć. W przypadku jakichś niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci powinni też stosować dietę – zimną i lekkostrawną. Na kilka dni muszą zrezygnować z gorących napojów takich jak kawa czy herbata. Powinni jednak pić dużo płynów oraz jeść np. galaretkę, żelatynę czy lody.