Przywrócenie do pracy musi uwzględniać kwalifikacje i staż pracy pracownika – oznacza to, że nie może on zostać zatrudniony na nieodpowiednim lub gorszym stanowisku, niż dotychczas.
Okres ochronny przed emeryturą
Okres ochronny nie obejmuje jednak osób, które ustawowo mają prawo do tak zwanej „emerytury pomostowej”, czyli wcześniejszego przejścia w stan spoczynku w związku z wykonywaną pracą w specjalnych warunkach (policjanci, nauczyciele). Aby ochronę uzyskać, należy przedłożyć odpowiedni wniosek (czyli odpowiednio wcześniej zgłosić chęć przejścia na wcześniejszą emeryturę).
Okres ochronny nie obowiązuje również wtedy, jeśli umowa wygasa samoistnie w ciągu 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy ani ponownego zatrudnienia pracownika. Podobnie się dzieje w przypadku innych, określonych ustawą przyczyn samoistnego wygaśnięcia umowy (na przykład aresztowanie pracownika).
Przepis o okresie ochronnym nie obowiązuje, jeśli zakład ogłasza upadłość, uległ likwidacji lub nastąpiła śmierć pracodawcy – wtedy można starać się o świadczenie przedemerytalne przez złożenie wniosku do ZUS i Urzędu Pracy, jednak nie można domagać się ponownego zatrudnienia.