Kobiece dolegliwości Zdrowie

Dlaczego nogi puchną?

Nieprzyjemne uczucie ciężkości w nogach to częsta przypadłość u kobiet, zwłaszcza latem. Podczas upalnego dnia lub po długiej jeździe samochodem doskwierają nam opolałe, a nawet opuchnięte nogi. Przeczytaj, jak możesz im pomóc!

Nieprzyjemne uczucie ciężkości w nogach to częsta przypadłość u kobiet, zwłaszcza latem. Podczas upalnego dnia lub po długiej jeździe samochodem doskwierają nam obolałe, a nawet opuchnięte nogi. Przeczytaj, jak możesz im pomóc!

Puchnięcie nóg

W normalnych warunkach (sprawne serce i sprawne żyły) krew jest przesuwana w sposób ciągły, co oznacza, że z tkanek odpływa tyle samo krwi, co napływa. Przepływ krwi w układzie żylnym jest kontrolowany mechanizmem zastawek oraz systematyczną pracą mięśni nóg.

Obrzęki, czyli puchnięcie nóg, to następstwo opadania pod siłą grawitacji płynów ustrojowych. Ponieważ najbliżej ziemi są nogi, więc opadający płyn gromadzi się początkowo w stopach, a stopniowo coraz wyżej, a więc w okolicy kostek, goleni, łydek.
Najczęstsze dwa powody obrzęków to przewlekła:

  • niewydolność żylna (naczyń żylnych)
  • niewydolność krążenia (czyli serca)

Dlaczego nogi puchną

Oczywiście, jeżeli puchnięcie nóg występuje często, konieczna jest wizyta u lekarza, żeby wyeliminować objawy poważnych schorzeń, takich jak: problemy z sercem, tarczycą, początki zwyrodnienia stawów, czy żylaki.

Obrzęki nóg mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, elektrolitowymi czy lekami.
Warto przyjrzeć się także naszemu stylowi życia, który również ma wpływ na kondycję nóg. Nadwaga i siedzący tryb życia absolutnie nie sprzyjają naszym nogom!

Ruszaj się i pij wodę

Siedzący tryb życia spowalnia przepływ przez żyły i sprzyja zastojowi poprzez zagięcia żył w okolicy podkolanowej i biodrowej, a dodatkowo przez brak pracy tzw. pompy mięśniowej, szczególnie mięśni łydek. Podczas wysiłku fizycznego ulega przyspieszeniu odpływ krwi z żył do serca, dzięki czemu organizm jest lepiej dotleniony i ma więcej energii.

Dlatego, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, postaw na aktywność fizyczną, co najmniej raz w tygodniu. Spacer, jogging, aerobik, rower, czy nordic walking – ruszaj się tak, jak lubisz! Nawet w pracy napinaj mięśnie łydek, poruszaj stopami i rób sobie przerwy na krótkie przechadzki po biurze.

Pij dużo wody. Najlepiej około 1,5-2 litrów dziennie, a w czasie upałów nawet 3 litry dziennie. Woda działa jak błogosławieństwo na nasz organizm – uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, pobudza krążenie oraz zapobiega zatrzymaniu płynów w organizmie.

Natychmiastowa ulga

W przypadku, gdy opuchnięte nogi są wynikiem zmęczenia, lub gorąca, szybko możesz sobie pomóc. Szybką i skuteczną ulgę przyniesie Ci:

  • 15-minutowy odpoczynek z uniesionymi nogami,
  • proste ćwiczenia pobudzające krążenie krwi
  • masaż stóp
  • chłodny prysznic
  • chłodzące żele i maści, które kupisz w aptece bez recepty.

Drogie Panie, a może macie swoje sprawdzone sposoby na opuchnięte nogi?

Komentarze (4)

pati25

4 lata temu

Przyczyn puchnięcia nóg może być kilka.Moje nogi puchną przeważnie latem.Gdy zbyt długo siedzę.Wystarczy kilka chwil jak się położę i wszystko wraca do normy

eve

4 lata temu

ja tez mam puchniecie nog i nie wiedzialm dlaczego a ten artykul wszystko mi jak na dloni wyjasnil

Mindi

5 lat temu

Miewam uczucie ciężkich nóg i wtedy nie mogę zasnąć. Podobnie do Filo mam szczupłe nogi i nie widać opuchlizny. Ale mąż zwrócił uwagę na nietypowe zgrubienie na stopie i jak przycisnęłam palcem także nie chciało się to miejsce rozprostować. Nie znam tylko powodu zatrzymywania się wody, zastanawiam się czy powodem jest słąbe krążenie czy złą praca nerek.

filodendron 2

5 lat temu

Mam za dużo wody w organizmie. Nie puchną mi nogi przy kostkach, wygladają jakby nie puchły ,a jednak. lekarz badając mnie nacisnał mi na na oolice kości podudzia, wówczas zrobił sie dołek ,który zamiast natychmiast zniknąć , był jeszcze przez jakis czas, Zapisał mi tabletki na to, by zbedna woda opuściła mój organizm. Bardzo ważny jest ruch, on sprawia ,że woda wychodzi z organizmu i jest wszysko OK 🙂

Zostaw komentarz