Odleżyny mogą przytrafić się każdej ciężko chorej osobie. Warto wiedzieć jak dbać o najbliższych, by nie doszło do zmian na skórze i co zrobić, aby jak najszybciej wyleczyć powikłania po odleżynach?
Jak powstają odleżyny?
Odleżyny to zmiany skórne, które powstają na skutek niedokrwienia tkanek. W wyniku ucisku na naczynia krwionośne i zmniejszenia przepływu krwi następuje uszkodzenie skóry a następnie śmierć komórek i martwica tkanek. Najbardziej narażone na powstanie odleżyn są osoby przewlekle chore, nieprzytomne lub trwale unieruchomione, które przez długi czas pozostają w jednej pozycji ciała.
Odleżyny najczęściej pojawiają się w miejscach największego nacisku skóry na podłoże: przy kości ogonowej i na pośladkach, w okolicy krzyża, na biodrach i na piętach, ramionach, łokciach czy łopatkach. Pojawienie się ran jest zależne od pozycji, w jakiej chory najdłużej przebywa.
Co robić, aby nie dopuścić do odleżyn?
Ponieważ odleżyny są bardzo trudne do wyleczenia, najlepiej jest prowadzić taką profilaktykę, aby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń skóry. Na rozwój odleżyn ma wpływ wiele czynników, m.in. opieka, jaką otacza się chorego, podstawowa higiena, częstotliwość zmian pozycji ciała, a także waga, wiek, choroby współistniejące (cukrzyca, miażdżyca, nietrzymanie moczu, nietrzymanie stolca), a nawet dieta. W profilaktyce przeciwko odleżynom najważniejszą zasadą jest częsta zmiana pozycji ciała chorego, oraz stosowanie specjalnych materacy lub podkładek przeciwodleżynowych, które zmniejszają nacisk na newralgiczne miejsca.