Oprócz tego bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny: utrzymywanie ciała w czystości i suchości, stosowanie delikatnych środków myjących, dokładne wycieranie (ale nie pocieranie!) ciała, częsta zmiana bielizny i piżamy (najlepiej z naturalnych materiałów), a także stosowanie właściwej diety i nawadnianie organizmu.

Jak pielęgnować chorego z odleżynami?

Odleżyny leczy się bardzo ciężko, a kiedy raz się pojawią, ich stan może bardzo szybko się pogorszyć. Wyróżniamy odleżyny od I stopnia (lekkie zaczerwienienie skóry) do V stopnia (głęboka rana dochodząca do kości i mięśni, z czarną martwicą, obumarłą tkanką i stanem ogólnego zakażenia – sepsa). Jeśli u chorego powstały odleżyny, niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie!

Aby nie dopuścić do rozwoju ran, trzeba otoczyć chorego bardzo troskliwą opieką: zmieniać pozycję ciała minimum co 2 godziny, stosować specjalne opatrunki oraz preparaty. Konieczny jest materac przeciwodleżynowy. Niewskazane jest sięganie do starych, „tradycyjnych” sposobów leczenia odleżyn, m.in. opatrunków gazowych, fioletu gencjany, smarowania mlekiem, miodem, siemieniem lnianym czy białkiem, a nawet stosowanie ultradźwięków czy podczerwieni na głębokie rany.

Odleżyny to bardzo ciężki i przykry temat, zwłaszcza dla tych, którzy codziennie doświadczają opieki nad obłożnie chorym najbliższym członkiem rodziny. Jednak wysiłek włożony w pielęgnację chorego potrafi naprawdę zaprocentować.