Wspaniałe wybrzeża, piękne wyspy – oto Chorwacja, którą pokochali wszyscy miłośnicy dobrego wypoczynku. A co z przyrodnikami? Dla nich Chorwacja również okazuje się kierunkiem doskonałym, a w niewielkiej odległości od gwarnych kurortów czekają rewelacyjne parki narodowe.

Chorwacja dla przyrodników

Miłośnicy przyrody mogą w Chorwacji liczyć nie tylko na dobrą zabawę, lecz także na świetne warunki pobytu. Wakacyjne mieszkania lub tak chętnie wynajmowane domy pozwalają nie tylko na przechowywanie sprzętu niezbędnego podczas obserwacji zwierząt, lecz także na wychodzenie z domu o każdej porze dnia i nocy. Dla obserwatorów zwierząt taka niezależność jest niezwykle ważna. Wiele ciekawych ofert wakacyjnych apartamentów mogą oni znaleźć dzięki stronie edom.pl. Portal ten zgromadził prawie 47 tysięcy ofert kwater wynajmowanych turystom, w których mogą oni cieszyć się komfortowymi warunkami pobytu oraz niezależnością. Wbrew pozorom taki luksus nie musi oznaczać wielkich wydatków. Nawet na terenie tak popularnej Dalmacji można znaleźć wakacyjne apartamenty, w których za tygodniowy pobyt należy zapłacić około 1100 złotych. Taka cena za mieszkanie dla 4 osób to niewielki wydatek.

A które parki narodowe warto odwiedzić?

Park Narodowy Krka
To wyjątkowy park narodowy, którego główną atrakcją jest rzeka. Piękna dolina oraz malownicze wodospady tworzą tu scenerię niezwykłą. Krka na tym niezwykłym skrawku ziemi tworzy niezwykłe kaniony, a dodatkową ozdobą parku są urocze jeziorka. Pobliski klasztor franciszkański oraz kuszący wspaniałą zabudową Szybenik to kolejne czynniki, dzięki którym ten park narodowy zyskał tak wielką popularność w oczach turystów z całego świata.
Jeziora Plitwickie
Objęte ochroną jako park narodowy Jeziora Plitwickie są jedna z największych przyrodniczych atrakcji tego kraju. Wpisane na listę UNESCO, znane i cenione w świecie turystów mogą oczarować pięknymi widokami i bogactwem przyrody. Na turystów czeka tu aż 16 jezior oraz wiele wspaniałych wodospadów. Liczne źródełka, piękne lasy oraz jaskinie są tu dodatkowym walorem dla każdego przyrodnika. Nie brak na tym obszarze atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Czekają na nich trasy kajakowe oraz ścianki, na których można spróbować swych sił w wspinaczce.
Wyspy Briońskie
To kolejne miejsce objęte ochroną, które może oczarować turystów. Ten park morski to jeden z najcenniejszych skarbów przyrodniczych na Adriatyku, na jego terenie można się spotkać z delfinami i żółwiami. Same wyspy przyciągają swą szatą roślinną oraz zabytkami, wśród których nie brak pamiątek z okresu rzymskiego.

Chorwacja to istny raj dla przyrodników. Mimo rozwoju turystyki tutejsza przyroda ma się doskonale. Otoczona staranną opieką ma szansę na zachowanie swego dzikiego charakteru, którym już teraz podbiła serca miłośników nieskażonej natury.

Autor zewnętrzny