Diagnoza

Jeśli żylaki nie są widoczne, wykonuje się USG nóg. Wykryje ono wszelkie nieprawidłowości i zastoiny w żyłach. W przypadku żylaków przełyku wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Hemoroidy bada się palcem przez odbyt.

W przypadku zaawansowanej postaci żylaków kończyny dolnej konieczne jest wykonanie paru prób diagnostycznych, które polegają na podnoszeniu kończyn, zakładaniu opasek uciskowych i obserwacji, jakie miejsca i w jakim tempie wypełniają się krwią. Dzięki temu można szybko zdiagnozować, którymi obszarami należy się najpierw zająć. Pozwala również stwierdzić, które żyły są odpowiedzialne za powstawanie żylaków. By sprawdzić ogólny stan żył często wykonuje się badanie polegające na założeniu opaski uciskowej powyżej kolana. Badany musi szybko wspinać się na palce. Lekarz ocenia w ten sposób drożność naczyń krwionośnych – bada, które żylaki się zapadły.

Nie należy lekceważyć żadnych objawów niedrożności żył. Pamiętajmy, że to we krwi znajduje się tlen i substancje odżywcze. Każde utrudnienie jej przepływu odbija się fatalnie na zdrowiu całego organizmu.