Kobiece dolegliwości Zdrowie

Objawy żylaków

Problemy z krążeniem, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i predyspozycje genetyczne mogą przyczynić się do powstania żylaków. Jak rozpoznać, że ten problem zaczyna nas dotyczyć?

Problemy z krążeniem, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta i predyspozycje genetyczne mogą przyczynić się do powstania żylaków. Jak rozpoznać, że ten problem zaczyna nas dotyczyć?

Wygląd

Żylaki mogą pojawić się w różnych miejscach – najczęściej są to kończyny dolne, odbyt (są to hemoroidy) lub przełyk. Jednak niezależnie od tego, gdzie są zlokalizowane, wyglądają bardzo podobnie. Tworzą je workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył, często nabrzmiałe i poskręcane.

Zazwyczaj nie są widoczne w pierwszej fazie choroby, dopiero wraz z jej rozwojem można je zauważyć gołym okiem. Tworzą nieestetyczne splątania i węzły. W przypadku hemoroidów można zaobserwować niewielkie krwawienia i wypadanie tak zwanych guzków z odbytu oraz uczucie niepełnego wypróżnienia, a żylaki przełyku mogą objawiać się gwałtownymi, krwawymi wymiotami.

Żylaki kończyn dolnych – objawy żylaków

Jednym z pierwszych objawów niewydolności żylnej jest uczucie ciężkości nóg, które znika po krótkim odpoczynku. Leżenie z nogami uniesionymi do góry przynosi wyraźną ulgę.

W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się skurcze i bóle łydek, nasilające się głównie w nocy i w pozycji stojącej. Pojawia się uczucie rozpierania łydek. Objawy są wyjątkowo dokuczliwe podczas upałów.

To są pierwsze sygnały, że należy zadbać o swoje nogi. Niestety, często są one lekceważone i składane na karb zwykłego zmęczenia.

Objawem jest zespół niespokojnych nóg. Uczuciu zmęczenia towarzyszy wrażenie mrowienia, pieczenia pod skórą, burzenia się krwi w żyłach. Objawy często pojawiają się w nocy i ustępują pod wpływem ruchu. Chory cierpi na bezsenność, jego nogi poruszają się mimowolnie. Zgina kurczowo paluch, staw skokowy, czasami kolano. Skóra nóg, zwłaszcza łydek i okolicy kostek, swędzi i piecze.

Kiedy pojawi się ból, który umiejscowiony jest wzdłuż żyły, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Charakterystycznym objawem narastającej niewydolności żylnej jest chromanie przestankowe. Jest to narastający ból mięśni związany z niedokrwieniem ich podczas wysiłku Ustępuje on po krótkim odpoczynku.

Odległość między punktem pierwszego i drugiego odpoczynku określamy jako dystans chromania. W związku z koniecznością częstego zatrzymywania się, chromanie przestankowe nazywane jest też „objawem oglądającego wystawy sklepowe”.

W końcowej fazie żyły stają się widoczne przez skórę, są sino-fioletowe i poskręcane. Cały czas występuje obrzęk, a skóra może przybrać rdzawy odcień. Mogą pojawić się białe, nieukrwione obszary na skórze, a nawet owrzodzenia.

Diagnoza

Jeśli żylaki nie są widoczne, wykonuje się USG nóg. Wykryje ono wszelkie nieprawidłowości i zastoiny w żyłach. W przypadku żylaków przełyku wykonuje się zdjęcia rentgenowskie. Hemoroidy bada się palcem przez odbyt.

W przypadku zaawansowanej postaci żylaków kończyny dolnej konieczne jest wykonanie paru prób diagnostycznych, które polegają na podnoszeniu kończyn, zakładaniu opasek uciskowych i obserwacji, jakie miejsca i w jakim tempie wypełniają się krwią. Dzięki temu można szybko zdiagnozować, którymi obszarami należy się najpierw zająć. Pozwala również stwierdzić, które żyły są odpowiedzialne za powstawanie żylaków. By sprawdzić ogólny stan żył często wykonuje się badanie polegające na założeniu opaski uciskowej powyżej kolana. Badany musi szybko wspinać się na palce. Lekarz ocenia w ten sposób drożność naczyń krwionośnych – bada, które żylaki się zapadły.

Nie należy lekceważyć żadnych objawów niedrożności żył. Pamiętajmy, że to we krwi znajduje się tlen i substancje odżywcze. Każde utrudnienie jej przepływu odbija się fatalnie na zdrowiu całego organizmu.

Komentarze

eve

8 lat temu

u mnie zylaki pojawily sie nagle, bezobjawowo jak sporo utylam i lekarz rodzinny kaze mi schudnac zeby odciazyc zyly a to bardzo trudno sie do tego zabrac

Zostaw komentarz