dofinansowanie na opiekunkę do dziecka
Zdjęcie przesłane przez Niania.pl do adiustacji artykułu

Planujesz zatrudnić opiekunkę do dziecka? Spiesz się, tylko do końca roku działa rządowy program dofinansowania. Po 1 stycznia 2018 rodzice nie będą już mogli liczyć na dotychczasową pomoc państwa w opłaceniu opiekunki.

Rok 2011 był prawdziwym przełomem w sposobie zatrudniania opiekunek i ulgą dla wielu rodziców. Rząd wprowadził wtedy w życie program, dzięki któremu składki niani (wypadkowe, emerytalne i rentowe) do wysokości minimalnej krajowej pensji w 100% były finansowane przez rząd. Dzięki tzw. umowie uaktywniającej znacznie większa liczba rodziców mogła pozwolić sobie na zatrudnienie opiekunki. Według portalu Niania.pl w pierwszym roku obowiązywania umowy skorzystało z niej ponad 9000 osób, zaś zaledwie w pierwszej połowie 2017 roku było ich już aż 9 111. Od 2011 roku podpisanych zostało w sumie ponad 53 tys. umów, a liczba opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę stale rośnie. Rządowy program to znaczna pomoc dla rodziców, dzięki której koszty zatrudnienia niani są mniejsze. To także szansa dla opiekunek, aby znaleźć legalną pracę ze stałą umową i opłaconymi comiesięcznymi składkami.

Niestety od 2018 roku nastąpią zmiany w programie. Rząd zdecydował bowiem o cięciu składek. Zgodnie z nowelizacją ustawy o opiece nad dziećmi (art. 51 w ust. 1) od 1 stycznia 2018 składki będą finansowane maksymalnie do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. To znacznie ograniczy możliwości finansowe rodziców i utrudni im dostęp do opiekunek. Niania w Warszawie czy innym polskim mieście będzie od nowego roku kosztować więcej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku więc wciąż jest jeszcze szansa, aby skorzystać z programu na starych zasadach. Warunkiem jest podpisanie umowy jeszcze w tym roku, do 31 grudnia włącznie. Umowę trzeba zgłosić do ZUSu w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od zawarcia, czyli podpisując umowę w ostatni dzień 2017 roku jest na to czas do 7 stycznia.

Umowę z opiekunką można podpisać na dowolny nawet kilkuletni okres i przez cały czas jej obowiązywania korzystać z rządowego dofinansowania. Składki niani będą w 100 % finansowane z budżetu państwa przez cały okres trwania umowy w przypadku minimalnego wynagrodzenia (ok. 10 zł/h). W przypadku wyższej pensji,  rodzice będą musieli samodzielnie opłacić składki rentowe, zdrowotne, wypadkowe i ubezpieczenia emerytalne od kwoty, która przewyższa wynagrodzenie minimalne.

Nie zapominajmy, że w każdej chwili można rozwiązać umowę zachowując zapisany w umowie okres wypowiedzenia. Wzór umowy uaktywniającej, a także wszystkie wzory dokumentów potrzebnych do rozliczania umowy, można znaleźć na forum serwisu Niania.pl (http://ustawazlobkowa.niania.pl/)

Kto może skorzystać z programu?

Umowa uaktywniająca kierowana jest do wszystkich rodziców. Wystarczy tylko spełnić kilka podstawowych warunków.

Po pierwsze, dziecko nie może mieć mniej niż 20 tygodni i więcej niż 3 lata. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki np. w przypadku, kiedy nie ma miejsca dla dziecka w przedszkolu.

Po drugie, zarówno matka jak i ojciec dziecka muszą być zatrudnieni na umowę o pracę lub zlecenie i żadne z nich nie może przebywać na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Po trzecie, zatrudniona do dziecka opiekunka musi mieć ukończone 18 lat. Może to być zarówno profesjonalna opiekunka z ogłoszenia, jak i osoba bliska dziecku np. babcia czy siostrzenica. Nie ma też przeszkód, aby nianią została osoba będąca na urlopie wychowawczym czy na emeryturze – składki będą wówczas potrącane dwukrotnie – z emerytury i z umowy uaktywniającej. Natomiast ubezpieczenie chorobowe można dodatkowo opłacać we własnym zakresie i wynosi ono 2,45% wynagrodzenia. Program umożliwia też opiekunkom zatrudnienie na kilku umowach, u kilku rodzin.

Dla wielu rodziców niania to wciąż luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Rządowy  program znacznie ułatwił wielu rodzicom decyzję o zatrudnieniu opiekunki.  Umowa uaktywniająca miała być nie tylko pomocą dla aktywnych zawodowo rodziców, ale też zachętą do legalnego zatrudnienia opiekunek. Po zmianach wielu rodziców zapewne będzie musiało zrezygnować z niani, gdyż nie będzie ich na nią stać. Warto więc się pospieszyć i zatrudnić opiekunkę jeszcze do końca grudnia, aby skorzystać z pierwotnego, 100% dofinansowania do jej pracy.

Niania.pl