Nikotynizm
cottonbro z Pexels

Nikotynizm to uzależnienie, które należy traktować w kategoriach choroby. Pomimo iż wiemy, że palenie zabija, wywołując raka płuc, ponadto przyspiesza procesy starzenia się i sprawia, że nasze ciało nieładnie pachnie, to nie potrafimy z nim zerwać. Nawet osoby po wycięciu jednego z płuc, wciąż wychodzą na dymka. Dlaczego ciężko zerwać z nałogiem, mimo że ten nam szkodzi?

Spis treści:

  1. Co daje nam palenie papierosów?
  2. Nikotynizm, czyli uzależnienie biochemiczne i behawioralne w jednym
  3. Jak działa nikotyna?
  4. Uzależnienie od nikotyny – dlaczego warto z nim zerwać?
  5. Jak wygląda leczenie nikotynizmu?

Co daje nam palenie papierosów?

Z jednej strony palenie pomaga rozładować stres, gdy ktoś nas zdenerwuje, możemy wyjść na dymka i z kimś pogadać. Z drugiej go też generuje. Stresujemy się, gdy odczuwamy głód nikotynowy, a nie możemy go natychmiast zaspokoić, gdyż jesteśmy w kościele na komunii córki czy w pracy pod bacznym okiem szefa.

Nikotynizm, czyli uzależnienie biochemiczne i behawioralne w jednym

Za rozdrażnienie, gdy nie możemy zapalić, a także za to, że nasze myśli krążą ciągłe wokół wyjścia na dymek, odpowiada nikotyna. To właśnie ona jest substancją chemiczną, od której się uzależniamy. Owszem palenie ma też charakter uzależnienia behawioralnego. Wielu osobom sprawia przyjemność fakt, iż mogą wyjść ze znajomymi, aby pogadać.

Jak działa nikotyna?

Rozpatrując nikotynizm, należy odnieść się do tego, jak działa układ nagrody. Jest on zarządzany i sterowany przez dopaminę, jeden z neuroprzekaźników. Jego wysoki poziom odpowiada za odczuwanie przyjemności. Ewolucyjnie zostaliśmy tak zaprogramowani, aby ponawiać czynności, które sprawiły nam frajdę. Chodziło o premiowanie seksu, który prowadzi do prokreacji, a de facto do przedłużenia gatunku oraz spożywania posiłków dających nam energię do działania. Niestety na układ nagrody oddziałują różne rzeczy. Niektórzy uzależniają się od zakupów ubrań. Każda nowa sukienka daje im przyjemność, uruchamiając układ nagrody. Drudzy popadają w nikotynizm. W związku z tym, iż mózg przyzwyczaja się do dopaminy, z czasem potrzebuje jej coraz więcej. Musimy zatem intensyfikować przyjemność, częściej wychodzić na papierosa, spożywać więcej alkoholu, częściej uprawiać seks lub podejmować ryzykowne działania seksualne. Nikotyna daje nam sporo frajdy. To substancja psychoaktywna, która daje więcej przyjemności niż seks czy jedzenie.

Uzależnienie od nikotyny – dlaczego warto z nim zerwać?

Bardzo ciężko zerwać z nałogiem. Przekonał się o tym każdy, kto próbował rzucić palenie. Gdy odstawiamy nikotynę, pojawia się głód nikotynowy. Ten może manifestować się poprzez dreszcze, gorączkę, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Chory czuje się znacznie gorzej, przez co wiele osób uzależnionych powraca do nałogu. Ci, którzy wyszli z tej walki zwycięsko, mogą jednak liczyć na spory bonus. Naukowcy wykazali, że już po 3-9 miesiącach od rzucenia palenia, płuca powracają do normalnej aktywności. Zmniejsza się też ryzyko zachorowania na raka płuc.

Jak wygląda leczenie nikotynizmu?

Leczenie nikotynizmu dostosowuje się do pacjenta. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy rzucali palenie papierosów z dnia na dzień. Nie zawsze jednak da się tak zrobić. Głód nikotynowy i uczucie pustki mogą spowodować, że dość szybko wrócimy do nałogu. Czasem palenie papierosów warto rzucać stopniowo lub poprzez redukcję szkód. Z pomocą przychodzi nam inhalator z nikotyną, który nie emituje substancji smolistych odpowiedzialnych za raka płuc.