Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) odgrywa niezwykle istotną rolę w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Jakie cenne substancje skrywają w sobie szyszki tej rośliny?
Chmiel kojarzy się z piwem. Żeńskie szyszki nadają temu popularnemu napojowi charakterystyczną goryczkę. Ich zbiór następuje na przełomie sierpnia i września. Regionem, który słynie z plantacji chmielu, jest Lubelszczyzna. Nie każdy wie, iż ta niepozorna roślina zawiera fitoestrogeny, które poprawiają jakość życia pań w okresie przekwitania.
Znaczenie fitoestrogenów w funkcjonowaniu roślin
Fitoestrogeny odgrywają niezwykle istotną rolę w organizmie roślin. Związki te wykazują aktywność grzybobójczą, antyoksydacyjną i budulcową. Jednocześnie chronią rośliny przed niekorzystnym oddziaływaniem promieni UV. Fitoestrogeny dzielą się na kilka klas. Wyróżniamy lignany, stilbeny i flawonoidy. Te ostatnie składają się z 5 podklas. Naryngeniny, do których zaliczamy występującą w szyszkach chmielu 8-prenylnarygeninę, należą do flawonoidów.
Skutki niedoboru estrogenów w organizmie kobiety
Niestety, w pewnym wieku zmniejsza się produkcja żeńskich hormonów płciowych. Ich niedobór manifestuje się m.in. uderzeniami gorąca i huśtawką nastrojów. Choć menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety, wiele pań skarży się na dokuczliwe objawy towarzyszące przekwitaniu. Takie dolegliwości jak ogólne rozdrażnienie czy problemy ze snem znacząco obniżają jakość życia. Można je ograniczyć – np. przyjmując suplementy diety na bazie fitoestrogenów, czyli związków pochodzenia roślinnego, które pod względem budowy przypominają ludzkie estrogeny.
Badania przeprowadzone przez Cosa i in. w 2003 roku* wykazały, iż estrogeny wywierają ogromny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego, kostnego i moczowo-płciowego. W związku z tym, iż fitoestrogeny przyłączają się do receptorów estrogenowych, pomagają łagodzić uciążliwe objawy menopauzy będące skutkiem obniżenia poziomu estrogenów. Największą aktywność estrogenową spośród dotychczas poznanych fitoestrogenów wykazuje 8-prenylnarygenina, którą zawierają szyszki chmielu.
Lekarze polecają swoim pacjentkom preparaty na bazie fitoestrogenów. Interesujący jest zwłaszcza suplement diety Ligunin TermoStop. Preparat ten powstał z myślą o kobietach w okresie przekwitania, którym dokuczają objawy takie jak uderzenia gorąca czy ogólne rozdrażnienie. Ligunin Termostop zawiera ekstrakt z chmielu standaryzowany na 8-prenylnarygeninę oraz lignany lniane, czyli fitoestrogeny uzyskane z siemienia lnianego.
*Cos P. i in., Phytoestrogens: Recent developments, Planta Med. 2003, 69, 589