Rozczarowanie i utrata wiary w uczciwość drugiej osoby, lęk przed zranieniem oraz obniżenie poczucia własnej wartości to efekty niewierności partnera. Jak odbudować relację po zdradzie, by mimo przykrych doświadczeń z przeszłości w związku znów pojawiły się zaufanie i intymność? I czy to w ogóle możliwe?

Dlaczego zdradzamy?

Najważniejszym czynnikiem motywującym do zdrady są kłopoty między partnerami. Romans jednej ze stron związku jest wynikiem niezaspokojonych potrzeb, to rezultat narastających i skumulowanych frustracji. Osoba zdradzająca może nawet nie do końca zdawać sobie z nich sprawę. Jednak skok w bok zaspokaja nie tylko potrzeby seksualne, ale pomaga również podnieść samoocenę i daje złudne poczucie bliskości.

Rozmowa nie wystarczy

Przyznanie się do niewierności jest dla osoby zdradzanej bardzo silnym ciosem. Związek dawał jej poczucie bezpieczeństwa, które zostaje jej nagle zabrane. Często sama rozmowa nie wystarczy do odbudowania relacji. Jeśli opiera się ona na komunikacji, istnieje większe prawdopodobieństwo, że partner, który przyzna się do romansu, dostanie drugą szansę. Jednak problemy w związku, które doprowadziły jedną z osób do zdrady, same się nie rozwiążą. Warto skorzystać z pomocy kogoś z zewnątrz, najlepiej doświadczonego psychologa, który będzie kontrolował proces doszukiwania się przyczyn niewierności i próby wybaczenia.

Walka o zaufanie

To, jak osoba zdradzana poradzi sobie z odbudowywaniem zaufania do partnera, w dużej mierze zależy od jej osobowości. Na pewno zajdą w niej pewne zmiany, bo zdrada zawsze zostawia ślady w psychice. Niezdrowa sytuacja to taka, gdzie człowiek, który doświadczył niewierności, staje się zaborczy, ciągle ma podejrzenia, nieustannie stara się kontrolować drugą stronę i sprawdza ją na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach ułatwiają to różne rozwiązania szpiegujące, na przykład aplikacje komputerowe śledzące maile i wiadomości wysyłane przez komunikatory. Dużą popularnością cieszą się też takie usługi, jak te proponowane przez agencję Detektyw24.net, polegające na sprawdzaniu lojalności partnera. W takiej sytuacji warto ponownie zasięgnąć porady psychologa, który pomoże poradzić sobie z niepewnością i podejrzliwością. Jeżeli osoba, która została zdradzona, uzna, że druga strona zasługuje na to, by dalej tworzyć z nią związek i że nadal ją kocha, to musi zrozumieć, że kontrolowanie nic nie da, ponieważ bez zaufania nie da się zbudować szczęśliwego związku.