Zdrowie

Nieświeży oddech – jak się go skutecznie pozbyć?

nieświeży oddech - jak się go skutecznie pozbyć

Wszyscy wiemy, że pewność siebie może znacznie podnosić naszą atrakcyjność w oczach innych. Czasami jednak trudno czuć się ze sobą dobrze, zwłaszcza jeżeli wiemy, że nasz oddech nie jest najświeższy…

Co z tym można zrobić? W poniższym artykule prezentujemy garść wskazówek jak sprawić, żeby nasz oddech był zawsze świeży. Pewność, że nasz oddech jest w porządku i inni nie będą odsuwać się od nas podczas rozmowy jest bardzo ważna – dzięki temu możemy skoncentrować się na ważnych sprawach, zamiast dosłownie bać się otworzyć usta.

Poranny nieświeży oddech – czy to powód do paniki?

Wszyscy obawiamy się, że nasz oddech może mieć nieprzyjemny zapach, a jednak większości z nas zdarza się to dość często – o poranku, świeżo po przebudzeniu. Jeżeli jednak ten niemiły zapach znika wraz z umyciem zębów i zjedzeniem śniadania, to nie ma powodu do obaw. Gorzej, jeżeli zostaje z nami na dłużej.

Chroniczny nieświeży oddech, zwany także halitozą, to stan, w którym nieprzyjemny zapach naszego oddechu utrzymuje się na dłużej i powraca nawet po umyciu zębów. Jego przyczyną jest nadmiar bakterii w jamie ustnej, który z kolei spowodowany może być takimi czynnikami jak choroba dziąseł, nieleczone ubytki w zębach, słaba higiena jamy ustnej, suchość jamy ustnej czy nawet chorobą lub przeziębieniem, które akurat przechodzimy.

Halitoza – czy Ciebie to dotyczy?

Jeżeli podejrzewasz, że halitoza to coś, co Ciebie dotyczy i Twój nieświeży oddech to coś więcej niż efekt zjedzenia pizzy z sosem czosnkowym, pora to sprawdzić.

Halitoza powoduje, że nasz oddech może mieć zapach przypominający nieco siarkę ze względu na obecność nadmiaru bakterii w jamie ustnej. Niestety nie zawsze będziemy mogli sami to poczuć, ponieważ nasz nos ma tendencje do ignorowania zapachów, które są ciągle w tle, np. zapachu naszych perfum czy ubrań. Z tego samego powodu często palacze nie czują nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego.

Można to łatwo sprawdzić – poliż swój nadgarstek, poczekaj chwilę, aż ślina wyschnie i powąchaj.  Bakterie powodujące halitozę często „bytują” w głębi jamy ustnej, więc jeżeli Twoja ślina naniesiona końcem języka nieprzyjemnie pachnie, prawdopodobnie całość prezentuje się jeszcze gorzej. Co z tym zrobić?

4 kroki do świeżego oddechu

    1. Popraw technikę szczotkowania

Najlepszym sposobem na pokonanie bakterii powodujących halitozę będzie poprawienie sposobu, w jaki szczotkujemy zęby. Pamiętaj o szczotkowaniu dwa razy dziennie przez co najmniej dwie minuty.

Jak upewnić się, że nasze szczotkowanie jest wystarczająco dokładne? Z pomocą przychodzą nam nowoczesne technologie. Szczoteczki soniczne, takie jak Oclean X Pro, posiadają teraz sensory, które mapują Twoją jamę ustną, zbierają oraz analizują informacje o Twoim szczotkowaniu, a następnie za pomocą aplikacji mobilnej informują Cię, jak dobrze sobie poradziłeś i co ewentualnie jeszcze należy poprawić.

Szczoteczki Oclean (to marka popularnego Xiaomi) możesz kupić u oficjalnego polskiego dystrybutora na https://oclean.pl.

  1. Czyść całą jamę ustną

Tak jak wspomnieliśmy, bakterie powodujące nieświeży oddech często znajdują się w głębi jamy ustnej, gdzie normalnie nie docieramy szczoteczką. Aby się ich pozbyć rekomendujemy czyszczenie również języka, używanie płynu do płukania ust oraz – co najważniejsze – staranne nitkowanie zębów przynajmniej raz dziennie, aby pozbyć się bakterii rezydujących w przestrzeniach między zębami.

  1. Pij wodę

Ślina jest naturalnym środkiem czyszczącym dla Twojej jamy ustnej, który usuwa bakterie powodujące nieprzyjemny zapach w ciągu dnia. W nocy produkujemy mniej śliny, co powoduje ten niemiły poranny oddech. Aby usprawnić produkcję śliny i zapobiec suchości w jamie ustnej, pamiętajmy o piciu dużej ilości wody.

  1. Pamiętaj o prawidłowym odżywianiu

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowa i zbalansowana dieta pomoże Ci w utrzymaniu świeżego oddechu. To system naczyń połączonych – kiedy Twoje ciało jest zdrowe i czujesz się dobrze, Twój oddech też będzie prawidłowy.

Jeżeli zmagasz się z nieświeżym oddechem, spróbuj odstawić kawę i słodycze, a zamiast tego jeść więcej warzyw i owoców.

Komentarze (8)

diva

4 tygodnie temu

Warto popracować nad samym szczotkowaniem zębów, aby było dokładne.

tysia

4 tygodnie temu

Ja mam w planach zakup szczoteczki sonicznej:)

pola_s

1 miesiąc temu

Szczoteczka soniczna świetnie oczyszcza przestrzeń międzyzębową.

iladia

1 miesiąc temu

Warto zainwestować w dobrą szczoteczkę i nici dentystyczne, aby nie mieć problemów z nieświeżym oddechem.

maria

1 miesiąc temu

Nieświeży oddech to często spotykany problem, dobrze wiedzieć, co może być jego przyczyną.

fabiola

1 miesiąc temu

Szczoteczka soniczna pozwala dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc.

viola

1 miesiąc temu

Taka szczoteczka soniczna mogłaby pomóc w dokładnym oczyszczaniu zębów:)

gabi

1 miesiąc temu

Często nieświeży oddech ma związek z refluksem, zatokami lub z zepsutym zębem, który trzeba wyleczyć.

Zostaw komentarz