Styl życia

Wygodny materac – czyli jaki? 5 porad jak dobrać ten odpowiedni

Wygodny materac

Dobry nastrój w ciągu dnia zależy w sporej mierze od jakości naszego snu. Wypoczynek to kluczowy aspekt sprawnego działania zarówno ciała, jak i umysłu. Dorosły człowiek na sen powinien przeznaczać około ośmiu godzin dziennie i właśnie dlatego wybór materaca, na którym spędzimy ¼ dnia, jest tak istotny. Prawidłowo dobrany materac wspiera optymalne ułożenie kręgosłupa oraz jest gwarancją relaksującego i zdrowego snu. W jaki sposób jednak znaleźć odpowiedni materac? Dowiedzmy się.

Twardy vs miękki

Dobranie odpowiedniej twardości materaca to jeden z najważniejszych kroków podczas poszukiwania odpowiedniego produktu do swojej sypialni. Zarówno w specjalistycznych sklepach internetowych jak na przykład https://www.niziohome.pl/, oraz w stacjonarnych sklepach meblarskich, można znaleźć materace o różnym stopniu twardości/miękkości.

Standardowo stopień twardości dopiera się do wagi użytkowników materaca:

  • H2 dla osób ważących do 80 kilogramów
  • H3 dla osób ważących powyżej 80 kilogramów

Odpowiednie oznaczenia można znaleźć na etykiecie produktów.

Odpowiednia długość i szerokość

Jeżeli chodzi o optymalny rozmiar materaca, jest on również stosunkowo łatwy do ustalenia. Jego długość powinna wynosić minimum 20 cm więcej niż wysokość najwyższej osoby śpiącej na danym materacu. Szerokość z kolei powinna zostać dobrana według osobistych preferencji użytkowników. Dla osób często zmieniających pozycję podczas snu szerszy materac będzie tym odpowiedniejszym.

jak wybrać materac

Lateks, pianka, czy sprężyna?

Osoby szukające idealnego materaca do swojej sypialni często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą wybrać również wkład tego materaca. Najczęściej spotykanymi możliwościami w tym wypadku są lateks, sprężyna, oraz pianka.

  • Materace kieszonkowe (sprężynowe) – wykonane na podstawie sprężyn kieszeniowych, zapewniają wiele elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa.
  • Materace lateksowe – połączenie lateksu syntetycznego z mleczkiem drzewa kauczukowego, wysoce trwały materac zapewniający prawidłową higienę snu.
  • Materace piankowe – wykonane z pianki poliuretanowej, charakteryzuje się zwiększaniem elastyczności wraz ze wzrostem temperatury.

Wskazówki dla alergików i osób z wadami postawy

Jeżeli jesteś osobą posiadającą alergię na roztocza, korzystnym dla Ciebie wyborem będzie dobranie do swojego materaca antyalergicznego pokrowca, które są dostosowane do prania w wysokiej temperaturze 60 stopni, by te roztocza zabić. Materace lateksowe są najlepszą opcja dla alergików, które uniemożliwiają rozwój bakterii oraz grzybów. Z kolei osoby z wadami postawy dokonają najlepszego wyboru, decydując się na materac o dużej elastyczności. Pod tym kątem świetne będą materace lateksowe, termoelastyczne lub kieszonkowe.

Cena a jakość

Ciężko jest pominąć kwestię budżetu, rozmawiając o kupnie materacu. Na pewno na tym etapie musisz sobie zadawać pytanie, czy dobry materac musi być drogi? Odpowiedź jest w zasadzie bardzo krótka – najlepszy materac to taki, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. Ceny są oczywiście uzasadnione od jakości produktów, jednak nie ma sensu sugerować się tylko i wyłącznie kwotą wypisaną na etykiecie.

Podsumowanie

Wybranie odpowiedniego materaca do Twojej sypialni jest stosunkowo łatwym procesem, jeżeli znasz potrzeby swojego ciała. Odpowiedni materac to wygodny materac, warto więc poświęcić chwile czasu, żeby takowy odnaleźć.

Komentarze (9)

diva

4 tygodnie temu

Ja mam fajny materac, namawiam siostrę do wymiany kanapy na łóżko z dobrym materacem.

tysia

4 tygodnie temu

Ja bardzo lubię twarde materace, przy nich kręgosłup nie boli:)

pola_s

1 miesiąc temu

Dobrze dobrany materac jest gwarancją udanego wypoczynku:)

iladia

1 miesiąc temu

Na pewno warto skorzystać z tych porad przy wyborze materaca.

maria

1 miesiąc temu

Wiele cennych porad umożliwiających wybór wygodnego materaca.

fabiola

1 miesiąc temu

Wiele przydatnych informacji przy wyborze materaca:)

viola

1 miesiąc temu

Marzy mi się wygodny materac, ja preferuję miękkie:)

gabi

1 miesiąc temu

Dobry materac jest dziś na wagę złota, aby solidnie się wyspać:)

eliza

1 miesiąc temu

Dobry materac jest bardzo ważny, aby chodzić wyspanym:)

Zostaw komentarz