- Długotrwały stres. Długotrwały stres i napięcie, depresja czy silne przeżycia emocjonalne powodują w kobiecym organizmie zmiany o charakterze hormonalnym.
- Choroby. Nieregularne krwawienia bądź plamienia międzymiesiączkowe mogą być sygnałem wielu groźnych chorób. Za nieregularny cykl odpowiadać może chociażby zespół policystycznych jajników. Z kolei plamienia pomiędzy miesiączkami mogą nas informować o raku szyjki macicy, o rozwijającej się chorobie wenerycznej bądź o jakiejś infekcji intymnej. Przyczyną nieregularnych krwawień mogą być także zaburzenia hormonalne, które są konsekwencją niedoczynności bądź nadczynności tarczycy, nieprawidłowej pracy podwzgórza bądź przedwczesnego wygasania czynności jajników.
- Antykoncepcja hormonalna. Normą jest, że nieregularne krwawienia pojawiają się przez pierwsze 3 miesiące zażywania środków antykoncepcyjnych. Jeśli jednak po tym czasie nadal są problemy z regularnością okresu, to wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Podobnie jest w przypadku odstawienia tabletek hormonalnych. Organizm potrzebuje kilku miesięcy na powrót do normy. Jednak później okres powinien pojawiać się już regularnie. Jeśli tak nie jest – potrzebna jest wizyta u ginekologa.
- Inne. Wśród takich przyczyn należy wymienić zmianę trybu życia, ciążę bądź wejście w okres klimakterium.
Jeśli do tej pory miałaś regularny okres, a teraz krwawienia są bardzo nieregularne, to nie czekaj i udaj się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad, zaleci właściwe badania i wskaże przyczynę, od której zależy dalsze postępowanie i ewentualne leczenie.
Sabina Sosnowska
Pages: 1 2