Kobiece dolegliwości Zdrowie

Nieinwazyjne leczenie żylaków

Żylaki to coraz poważniejszy problem naszych czasów. Sprzyjają im nieodpowiednia dieta i mało ruchliwy, siedzący tryb życia. Nieleczone – są przyczyną wielu niebezpiecznych powikłań. Czy istnieją proste sposoby pozwalające leczyć żylaki?

Żylaki to coraz poważniejszy problem naszych czasów. Sprzyjają im nieodpowiednia dieta i mało ruchliwy, siedzący tryb życia. Nieleczone – są przyczyną wielu niebezpiecznych powikłań. Czy istnieją proste sposoby pozwalające leczyć żylaki?

Leczenie należy rozpocząć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Bardzo często są one lekceważone – a wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Co zrobić, by do tego nie doszło?

Zanim będzie za późno

Jeśli podejrzewasz u siebie żylaki, możesz zacząć stosować preparaty nakładane miejscowo. Sporą część z nich można dostać w aptece bez recepty. Są to zazwyczaj maści lub żele, które nakłada się na zmienione miejsca. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Co wchodzi w skład preparatu stosowanego miejscowo? Do najpopularniejszych należą heparynoidy – heparyna, czyli naturalna substancja hamująca krzepnienie krwi, oraz jej pochodne. Heparyna przeciwdziała wytworzeniu się skrzepów w żyłach.

Stosowanie maści poprawia wchłanianie się krwiaków, niweluje obrzęki wynikające ze stłuczeń, zapobiega stanom zapalnym żył.

Tego typu preparaty warto stosować również profilaktycznie.

Warto zwrócić uwagę na maści z wyciągiem z kasztanowca. Zawiera ona escynę, która zapobiega powstawaniu obrzęków. Ecyna zwiększa również odporność naczynek włosowatych na pękanie oraz działa przeciwzapalnie. Jej szczególnie ważną zaletą jest zmniejszanie lepkości krwi, dzięki czemu swobodniej krąży ona w żyłach.

Leki wspomagające leczenie żylaków

Aby skutecznie przeciwdziałać rozwojowi choroby należy leczenie zewnętrzne uzupełnić o lekarstwa stosowane wewnętrznie. Ich działanie ma na celu przede wszystkim uszczelnić i uelastycznić naczynia krwionośne – tak działają choćby witaminy czy preparaty z owoców pestkowych.

Działanie terapeutyczne wykazuje również nalewka z arniki, która znakomicie przyspiesza wchłanianie się wylewów podskórnych i obrzęków.

W cięższych przypadkach stosuje się leki flebotropowe, które nie tylko zmniejszają ból, ale uelastyczniają ścianki naczyń i zwiększają ich przepustowość. Powoduje to zmniejszanie się obrzęków. Stosowane są również preparaty rozrzedzające krew – ich zadanie polega na zapobieganiu krzepnięciu krwi w rozszerzonej, chorej żyle.

Ich rola to nie tylko leczenie żylaków, ale przede wszystkim zapobieganie zakrzepicy żył głębokich i powierzchniowych. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów oraz zatorów w naczyniach krwionośnych, które są niezwykle niebezpieczne i mogą zagrażać zdrowiu i życiu.

Kompresjoterapia

Niezwykle skutecznym, niefarmakologicznym sposobem leczenia żylaków jest stosowanie kompresów uciskowych. Jeżeli choroba nie jest jeszcze rozwinięta, lekarz może zalecić uszycie specjalnej pończochy, która ciasno opina kończyny. Szyje się ją na miarę, by dobrze rozłożyć napięcie na skórze. W tym celu mierzy się dokładnie obwód kończyny w kilku, a nawet kilkunastu miejscach.

Pończochy nosi się w dzień – najlepiej przez cały okres aktywności. Zdejmuje się je tuż przed snem. Poprzez wywierany nacisk zwiększają ciśnienie w naczyniach krwionośnych i skutecznie zapobiegają odkładaniu się krwi w żyłach. Największe efekty przynosi równoczesne stosowanie farmakoterapii.

Zamiast pończochy można używać podkolanówek, a nawet bandaża elastycznego. Należy jednak pamiętać, że źle założone mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Żylaki są chorobą nieuleczalną – wszelkie leczenie ma jedynie na celu powstrzymywanie rozwoju choroby i łagodzenie jej objawów. Nie należy więc ustawać w terapii, mimo poprawy, a zaobserwowane problemy należy od razu zgłaszać do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *