Ponieważ u osób z żylakami występują problemy z ukrwieniem nóg, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń żylnych. Zwane są one również krostami lub ropniami. Ich leczenie przebiega długo, ze względu na zaburzenia krążenia – chore obszary mają ograniczony dostęp do tlenu i substancji odżywczych wędrujących naczyniami krwionośnymi.
Wrzody leczy się antybiotykami, zastrzykami z penicyliny oraz opaskami uciskowymi. Nierzadko trzeba wcześniej operacyjnie usunąć żylaki.
Nie wykazano związku z chorobą żylakową a nowotworami – raczej to nowotwory mogą przyczynić się do powstania żylaków, ale nie odwrotnie. Jedynie rak kolczystokomórkowy skóry w sposób widoczny rozwija się u osób, które mają owrzodzenia podudzi, będące powikłaniami żylaków.
Dzieje się to jednak u zaledwie 1% pacjentów, u których doszło do tego powikłania, a więc prawdopodobieństwo, że żylaki spowodują nowotwór, jest bardzo nikłe.
Rak jelita grubego może zostać w początkowej fazie mylnie rozpoznany jako żylaki odbytu, gdyż ich objawy są bardzo podobne. Dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów hemoroidów – mogą one być sygnałem znacznie gorszej przypadłości. Choć objawy obu chorób są podobne, występowanie jednej nie ma wpływu na pojawienie się drugiej.