Kobiece dolegliwości Zdrowie

Niebezpieczne powikłania żylaków

W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylakowej spotykamy się z różnymi powikłaniami. Do najczęstszych należy obrzęk kończyn dolnych, który ustępuje zazwyczaj po przespanej nocy.

Żylaki mogą powodować wszelkiego rodzaju zmiany skórne: przebarwienia, odbarwienia. Sygnalizuje to niedotlenienie fragmentu skóry i tkanki, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń skórnych. Pojawiają się zaczerwienienia, zgrubienia skóry, miejsca zmienione są bolesne i nieprzyjemne.

Nieleczone żylaki mogą spowodować pojawienie się egzemy żylnej*, zwanej również wypryskiem żylnym. Powstaje ona nad kostką, po wewnętrznej stronie nogi. Zalegająca krew miesza się z innymi płynami i przenika do skóry, która brązowieje, pęka, jest podatna na owrzodzenia i siniaki.

Leczenie polega na aplikowaniu środków silnie zmiękczających skórę i nakładaniu opaski uciskowej, jednak najważniejsze jest usunięcie przyczyny egzemy – czyli żylaków.

Grube, węzłowate żylaki mogą pękać i krwawić – samoistnie lub w skutek uszkodzenia mechanicznego. Krwawienie nie jest obfite, wystarczy je zatamować i unieść nogi ku górze, najlepiej w pozycji leżącej. Nie należy mocno uciskać rany, bo to pogarsza sprawę. W miarę możliwości jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko zakażenia.

Niebezpieczne powikłania żylaków

Poważnym powikłaniem jest zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych. Stan zapalny powoduje, że w żyłach tworzą się skrzepy krwi. Skóra jest zaogniona, bolesna, wrażliwa na dotyk. Ulgę przyniesie stosowanie gorących okładów, unoszenie nóg.

W przypadku podejrzenia zakrzepicy żył powierzchniowych należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko powstania zakażenia. Lekarz najprawdopodobniej zaleci leki przeciwbólowe oraz maści z heparyną.

Zakrzepica żył głębokich objawia się nagłym obrzękiem całej kończyny, zaczerwienieniem wędrującym w górę nogi, bólem i problemami z oddychaniem. Powodują ją zatory i skrzepy w żyłach głębokich, które utrudniają swobodny przepływ krwi, a w rezultacie wywołują stan zapalny. Pojawiają się bóle w klatce piersiowej, choremu trudno się oddycha.

Szczególnie niebezpieczne jest ryzyko oderwania się skrzepu i jego wędrówka krwiobiegiem. Może to doprowadzić do zatoru płucngo. Leczenie zakrzepicy jest długie i żmudne. Należy przyjmować leki przeciwzakrzepowe by nie dopuścić do powstania nowych skrzepów i by rozpuścić stare.

Ponieważ u osób z żylakami występują problemy z ukrwieniem nóg, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń żylnych. Zwane są one również krostami lub ropniami. Ich leczenie przebiega długo, ze względu na zaburzenia krążenia – chore obszary mają ograniczony dostęp do tlenu i substancji odżywczych wędrujących naczyniami krwionośnymi.

Wrzody leczy się antybiotykami, zastrzykami z penicyliny oraz opaskami uciskowymi. Nierzadko trzeba wcześniej operacyjnie usunąć żylaki.

Nie wykazano związku z chorobą żylakową a nowotworami – raczej to nowotwory mogą przyczynić się do powstania żylaków, ale nie odwrotnie. Jedynie rak kolczystokomórkowy skóry w sposób widoczny rozwija się u osób, które mają owrzodzenia podudzi, będące powikłaniami żylaków.

Dzieje się to jednak u zaledwie 1% pacjentów, u których doszło do tego powikłania, a więc prawdopodobieństwo, że żylaki spowodują nowotwór, jest bardzo nikłe.

Rak jelita grubego może zostać w początkowej fazie mylnie rozpoznany jako żylaki odbytu, gdyż ich objawy są bardzo podobne. Dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów hemoroidów – mogą one być sygnałem znacznie gorszej przypadłości. Choć objawy obu chorób są podobne, występowanie jednej nie ma wpływu na pojawienie się drugiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *