Kobiece dolegliwości Zdrowie
Niebezpieczne powikłania żylaków
W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylakowej spotykamy się z różnymi powikłaniami. Do najczęstszych należy obrzęk kończyn dolnych, który ustępuje zazwyczaj po przespanej nocy.
Żylaki mogą powodować wszelkiego rodzaju zmiany skórne: przebarwienia, odbarwienia. Sygnalizuje to niedotlenienie fragmentu skóry i tkanki, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń skórnych. Pojawiają się zaczerwienienia, zgrubienia skóry, miejsca zmienione są bolesne i nieprzyjemne.
Nieleczone żylaki mogą spowodować pojawienie się egzemy żylnej*, zwanej również wypryskiem żylnym. Powstaje ona nad kostką, po wewnętrznej stronie nogi. Zalegająca krew miesza się z innymi płynami i przenika do skóry, która brązowieje, pęka, jest podatna na owrzodzenia i siniaki.
Leczenie polega na aplikowaniu środków silnie zmiękczających skórę i nakładaniu opaski uciskowej, jednak najważniejsze jest usunięcie przyczyny egzemy – czyli żylaków.
Grube, węzłowate żylaki mogą pękać i krwawić – samoistnie lub w skutek uszkodzenia mechanicznego. Krwawienie nie jest obfite, wystarczy je zatamować i unieść nogi ku górze, najlepiej w pozycji leżącej. Nie należy mocno uciskać rany, bo to pogarsza sprawę. W miarę możliwości jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko zakażenia.
Niebezpieczne powikłania żylaków
Poważnym powikłaniem jest zapalenie zakrzepowe żył powierzchniowych. Stan zapalny powoduje, że w żyłach tworzą się skrzepy krwi. Skóra jest zaogniona, bolesna, wrażliwa na dotyk. Ulgę przyniesie stosowanie gorących okładów, unoszenie nóg.
W przypadku podejrzenia zakrzepicy żył powierzchniowych należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko powstania zakażenia. Lekarz najprawdopodobniej zaleci leki przeciwbólowe oraz maści z heparyną.
Zakrzepica żył głębokich objawia się nagłym obrzękiem całej kończyny, zaczerwienieniem wędrującym w górę nogi, bólem i problemami z oddychaniem. Powodują ją zatory i skrzepy w żyłach głębokich, które utrudniają swobodny przepływ krwi, a w rezultacie wywołują stan zapalny. Pojawiają się bóle w klatce piersiowej, choremu trudno się oddycha.
Szczególnie niebezpieczne jest ryzyko oderwania się skrzepu i jego wędrówka krwiobiegiem. Może to doprowadzić do zatoru płucngo. Leczenie zakrzepicy jest długie i żmudne. Należy przyjmować leki przeciwzakrzepowe by nie dopuścić do powstania nowych skrzepów i by rozpuścić stare.
Ponieważ u osób z żylakami występują problemy z ukrwieniem nóg, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia owrzodzeń żylnych. Zwane są one również krostami lub ropniami. Ich leczenie przebiega długo, ze względu na zaburzenia krążenia – chore obszary mają ograniczony dostęp do tlenu i substancji odżywczych wędrujących naczyniami krwionośnymi.
Wrzody leczy się antybiotykami, zastrzykami z penicyliny oraz opaskami uciskowymi. Nierzadko trzeba wcześniej operacyjnie usunąć żylaki.
Nie wykazano związku z chorobą żylakową a nowotworami – raczej to nowotwory mogą przyczynić się do powstania żylaków, ale nie odwrotnie. Jedynie rak kolczystokomórkowy skóry w sposób widoczny rozwija się u osób, które mają owrzodzenia podudzi, będące powikłaniami żylaków.
Dzieje się to jednak u zaledwie 1% pacjentów, u których doszło do tego powikłania, a więc prawdopodobieństwo, że żylaki spowodują nowotwór, jest bardzo nikłe.
Rak jelita grubego może zostać w początkowej fazie mylnie rozpoznany jako żylaki odbytu, gdyż ich objawy są bardzo podobne. Dlatego nie należy lekceważyć pierwszych objawów hemoroidów – mogą one być sygnałem znacznie gorszej przypadłości. Choć objawy obu chorób są podobne, występowanie jednej nie ma wpływu na pojawienie się drugiej.
« Zalety treningu obwodowego