Osteoporoza to groźna choroba, która dotyka osoby po 50 roku życia. Jest ona określana mianem cichego zabójcy ponieważ rozwija się zupełnie bezobjawowo.

Najczęściej dopiero pierwsze złamanie i komplikacje w rekonwalescencji pozwalają postawić diagnozę. Niewiele osób wie, że przed osteoporozą można się skutecznie ochronić prowadząc umiarkowanie aktywny tryb życia oraz dbając o prawidłową dietę. By cieszyć się zdrowymi i mocnymi kości przez długie lata pamiętaj o kilku wskazówkach.

Aktywność fizyczna

Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż wysiłek fizyczny wzmacnia kości. Ich wytrzymałość zależy od zawartości składników mineralnych. Warto pamiętać, iż wapń odkłada się w kośćcu wówczas, gdy poddajemy je regularnemu obciążeniu. Wbrew pozorom, w celu uniknięcia osteoporozy nie trzeba ćwiczyć na siłowni. Wystarczy, że będziemy regularnie spacerować. Przemierzając parkowe alejki, wzmocnimy kości, poprawimy pamięć i pozbędziemy się stresujących myśli. Zielone drzewa, kwitnące krzewy i rabatki pełne kwiatów wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie.

Prace w ogrodzie

Pieląc rabatki i przesadzając kwiaty, nieświadomie wzmacniamy kości. Naukowcy z Uniwersytetu Integracyjnego California w Santa Barbara wykazali, iż osoby które pracują w ogrodzie, rzadziej zapadają na osteoporozę. Dbając o kwiaty, wykonujemy ćwiczenia oporowe, które zwiększają gęstość kości, poprawiają wytrzymałość mięśni i ścięgien. Obcowanie z zielenią jest niezwykle korzystne dla naszego organizmu. Zapach kwiatów, szum drzew itp. korzystnie wpływają na samopoczucie. Osoby, które pracują na świeżym powietrzu, są kreatywne i pozytywnie nastawione do świata.