Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów

Zadbane włosy stanowią naszą ozdobę, choć staramy się dbać o nie najlepiej, jak potrafimy, czasem nieświadomie popełniamy błędy, które mogą odbić się negatywnie na naszych kosmykach.

 

Niewłaściwa dieta

Piękne włosy niekoniecznie muszą być długie, najważniejsze, aby wyglądały zdrowo. Istnieje wiele czynników, które wywierają wpływ na ich kondycję.  Kluczową rolę odgrywa jednak dieta. Nasz organizm stara się racjonalnie gospodarować zasobami substancji odżywczych.  Gdy nasza dieta jest uboga w witaminy i minerały, niedobór tych substancji jako pierwsze odczuwają włosy. W rezultacie stają się słabe i łamliwe. W sytuacji, gdy problem ma podłoże wewnętrzne, nie pomoże nawet najlepsza odżywka do włosów. Aby poprawić kondycję swoich kosmyków i ograniczyć ich wypadanie, musisz zadbać o zróżnicowaną dietę. Monotonia na talerzu prowadzi do niedoboru składników odżywczych. Nie masz czasu na przygotowanie obiadu i zamierzasz zjeść posiłek na mieście?  Zamiast kierować się w stronę lokalu serwującego fast foody,  przyjrzyj się ofercie barów sałatkowych i restauracji oferujących dania na wagę. Posiłki jedzone poza domem mogą być zdrowe pod warunkiem, że poświęcimy trochę czasu na znalezienie odpowiedniego lokalu.

Nadużywanie szamponów głęboko oczyszczających

Osoby, które zmagają się z problemem nadmiernie przetłuszczających się włosów, często sięgają po szampony głęboko oczyszczające. Tymczasem tego typu specyfiki mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Silne detergenty zawarte w szamponach do włosów przetłuszczających nierzadko wysuszają skórę głowy i tym samym nasilają produkcję sebum.  Jeśli Twoim problemem  jest fryzura, która przedwcześnie traci świeżość, spróbuj zmienić kosmetyk do oczyszczania włosów na łagodniejszy. W drogeriach coraz częściej można znaleźć naturalne szampony, które zawierają delikatniejsze detergenty, a ich działanie jest neutralizowane przez substancje o działaniu nawilżającym, w tym pantenol.

 

Odżywka stosowana tylko od święta

Niezależnie od rodzaju włosów po każdym myciu głowy warto sięgnąć po odżywkę lub maskę do włosów. Szampony oczyszczając nasze kosmyki z brudu, pozbawiają jej naturalnej warstwy ochronnej w postaci sebum.  W rezultacie włosy stają się podatne na uszkodzenia mechaniczne i częściej się plączą. To nieprawda, że właścicielki cienkich kosmyków powinny unikać odżywek do włosów. Rynek kosmetyczny jest bardzo różnorodny i obok treściwych masek można znaleźć lekkie odżywki, w tym kosmetyki niewymagające spłukiwania.  Dotychczas stosowane produkty pozbawiały twoją fryzurę objętości? Wybierz specyfiki wolne od parafiny, gliceryny i alkoholi tłuszczowych.

Pamiętaj o serum na końcówki

Pragniesz zapuścić włosy, ale twoje plany krzyżują rozdwajające się końcówki? Walkę o wymarzoną długość rozpocznij od… cięcia.  Wiele kobiet popełnia błąd, zakładając, że warto poczekać kilka miesięcy, aż kosmyki podrosną i wtedy sięgnąć po nożyczki.  Niestety, w miarę upływu czasu włosy coraz bardziej się rozdwajają. W rezultacie po trzech miesiącach może okazać się, iż będziesz musiała skrócić fryzurę o kilkanaście centymetrów, choć początkowo zniszczenia obejmowały zaledwie 3 centymetry.  Końcówki należy zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi, nakładając na nie specjalne serum. Tego typu produkty właściwości ochronne zawdzięczają silikonom, które ponadto wizualnie poprawiają kondycję włosów.  Jak spośród wielu produktów dostępnych na rynku wybrać właściwy? Serum nie powinno zawierać alkoholi denaturowanego i izopropylowego, ponieważ mogą one przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i wysuszyć włosy.