Sam Smith. Grammy

Wczoraj w nocy w Los Angeles w hali widowiskowej Staples Center odbyła się 57 gala rozdania nagród Grammy Awards. Statuetki Grammy są najbardziej prestiżowym wydarzeniem muzycznym, porównywanym z filmowymi Oscarami oraz stanowią ogromne wyróżnienie dla wszystkich laureatów.

Pierwsze muzyczne nagrody Grammy rozdano w 1959 roku. Do roku 1971 gale odbywały się jednocześnie w Los Angeles i Nowym Jorku, dzięki temu wykonawcy mogli decydować, na której z imprez będą obecni. W 1973 roku telewizja CBS zaczęła transmitować galę rozdania statuetek w całości, w tym właśnie roku ceremonia zaczęła odbywać się w Nashville. 53 gala w 2011 roku zorganizowana została ponownie w Los Angeles w Staples Center, do tej pory nic w tej kwestii nie uległo zmianie.

Zwycięscy poszczególnych kategorii otrzymują niezwykłą nagrodę, pozłacany gramofon. Okazuje się jednak, że podczas ceremonii laureaci wcale nie dostają „swoich” statuetek, a jedynie pokazowe trofea. Właściwe nagrody otrzymuje każdy ze zwycięzców dopiero po pewnym czasie, kiedy znajdą się na nim już oryginalne podpisy i oznaczenia. Dzieje się tak, ponieważ organizatorzy pragną zachować ostrożność i chronić listę laureatów do ostatecznego ogłoszenia wyników.

 Do najbardziej utytułowanych gwiazd w historii Gramy możemy zaliczyć Beyonce, Michaela Jacksona oraz Adele. Beyonce i Adele pobiły rekord w kategorii statuetek otrzymanych w jednym roku przez artystkę, każda z ich wygrała w 6 konkurencjach jednego wieczoru, Beyonce w 2010 roku, natomiast Adele w 2012. Prawdziwym rekordzistą w kategorii artystów jest Michael Jackson, który w 1984 roku zdobył aż 8 gramofonów podczas jednej gali. Jeśli chodzi o zespoły to najbardziej utytułowanym jest U2, muzycy mogą pochwalić się aż 22 odznaczeniami, zaraz za nimi plasuje się Beyonce z 17 nagordami. Beyonce może pochwalić się jeszcze jednym wyróżnieniem, a mianowicie należy do trzech wokalistek,obok Rihanny i Christiny Aguilery, które otrzymały swoja pierwszą nagrodę Grammy w wieku 19 lat.

Największym triumfatorem tegorocznej gali został Sam Smith, który zwyciężył w czterech kategoriach: najlepszy nowy artysta, najlepsze nagranie roku, Piosenka roku (za utwór „Stay with Me”) oraz Najlepszy wokalny album popowy (za płytę In the Lonely Hour). Jeszcze rok temu ten 22-letni brytyjski wokalista znany był tylko z tego, że stacja BBC wytypowała go na jednego z najlepiej zapowiadających się artystów roku 2014. Dzisiaj młody londyńczyk może cieszyć się ze swojego światowego sukcesu.

 W kategoriach najlepsza płyta rockowa roku i najlepsza płyta roku wygrał album „Morning Phase” Becka. Najlepszym rockowym utworem został „Ain’t It Fun” Hayley Williams i Taylora Yorka, natomiast za najlepszy występ rockowy uznano „Lazaretto” w wykonaniu byłego muzyka grupy The White Stripes, Jacka White’a. Pharrell Williams ze swoim największym hitem ubiegłego roku „Happy” tryumfował w kategorii najlepszy występ solowy w muzyce pop. Beyonce, jako najbardziej zasłużona wokalistka w historii Grammy, również nie wyszła z niczym. Po raz kolejny udowodniła, że naprawdę jest prawdziwą królową R&B i wygrała nagrody za Najlepszy Występ R&B i Piosenkę R&B!

Źródło zdjęć: Instagram