Kultura Styl życia

Krok do miłości – Sylwia Kubik

Krok do miłości – Sylwia Kubik

Krok do miłości stanowi pierwszy tom cyklu, której główną bohaterką jest Ewa. Sylwia Kubik od samego początku funduje czytelnikowi silny koktajl emocji, który budzi współczucie i zmusza czytelnika do refleksji. W książce znajdziemy nie tylko wątek romantyczny, ale też związany z przemocą domową.

Trudny start w życiu

Ewa jest młodą kobietą, której los nie sprzyja. Pomimo iż dziewczyna zawsze należała do grona inteligentnych i łatwo przyswajających wiedzę, nie mogła pójść do liceum i na studia. Tak zadecydował jej ojciec, który od małego stosował przemoc wobec Ewy. To za sprawą jego żądań dziewczyna wybiera szkołę fryzjerską, choć tego typu praca w ogóle nie budzi jej zainteresowania. Ewa nie mogła, niestety, liczyć na wsparcie matki, ponieważ ta zaginęła w tajemniczych okolicznościach.

Pierwsza miłość i nadzieja na lepsze życie

Podczas praktyk fryzjerskich Ewie wydaje się, że zły los się od niej odwrócił. Na strzyżenie do młodej dziewczyny często przychodzi Michał. Mężczyzna okazuje jej wyraźne zainteresowanie. Pewnego dnia wręcza bukiet kwiatów i zaprasza na randkę. Mogłoby się wydawać, że główna bohaterka podzieli losy Kopciuszka skrzywdzonego przez okrutną macochę. Tak jednak się nie dzieje…

Przemoc domowa i gaslighting

Ewa korzystając z pierwszej, lepszej okazji ucieka z domu rodzinnego do Michała. Ten początkowo okazuje jej czułość i zapewnia świetny seks. Z czasem jednak zaczyna zachowywać się równie nieobliczalnie jak ojciec młodej kobiety. Wszystko wskazuje na to, że trafiła ona z deszczu pod rynnę. Z czasem do przemocy psychicznej dochodzi także fizyczna i seksualna. Michał mówi, co Ewa ma robić, jak się ubierać, w ogóle przy tym nie zważa na jej zdanie i dobro. Na dodatek stosuje wobec niej gaslighting, przez co główna bohaterka zaczyna wątpić w to, co widzi i czuje.

Utrata dachu nad głową

Pewnego dnia Michał wyrzuca Ewę ze swojego mieszkania. Zostaje ona bez domu, środków do życia i bliskich, którzy mogliby jej pomóc. Na dodatek ma ogromny rachunek za leczenie w szpitalu, który musi uregulować. Początkowo Ewa w ogóle nie widzi dla siebie żadnego wyjścia. Na szczęście przypomina sobie o domu na Żuławach, który odziedziczyła po babci. Tam poznaje Kamila, który zatrudnia ją w gospodzie. Choć między nim a Ewą zaczyna iskrzyć, pojawiają się przeszkody. Po pierwsze, rodzina Kamila nie akceptuje młodej fryzjerki. Po drugie, w życiu Ewy zjawia się także Janek, który zaczyna o nią zabiegać. Kogo wybierze główna bohaterka?

Krok do miłości – dojrzała powieść obyczajowa

Krok do miłości stanowi świetnie skonstruowaną powieść obyczajową, w której znalazło się miejsce zarówno na wątek romantyczny, jak i poświęcony przemocy domowej. Temu ostatniemu problemowi poświęca się niewiele uwagi. Tymczasem przemocy domowej każdego dnia doświadcza wiele Polek.

Sylwia Kubik napisała też kontynuację przygód Ewy. Dalszą historię głównej bohaterki powieści Krok do miłości znajdziecie w Tajemnicy z przeszłości, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Otwartego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *