Okrążyć słońce

Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu. Do kogo wędruje książka Pauli McLain pt. Okrążyć słońce?

Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie.

Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości.

Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w Pożegnaniu z Afryką. Paula McLain powraca z kolejną znakomitą książką o kobiecie, która zawsze żyła według swoich zasad.

 

Wygraj książkę Pauli McLain pt. Okrążyć słońce!

Specjalnie dla czytelniczek portalu Dojrzalakobieta.pl wydawnictwo Między Słowami ufundowało dwa egzemplarze książki  Pauli McLain pt. Okrążyć słońce. Aby zdobyć jeden z nich, wystarczy w kreatywny sposób odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Jaka kobieta, z osób publicznie znanych, jest dla ciebie symbolem walki o prawa kobiet?

Poniżej przedstawiamy nagrodzone wypowiedzi:

Symbolem walki o prawa kobiet była dla mnie Izabela Jaruga-Nowacka. Choć nie zgadzałam się z nią we wszystkich postulatach,  w tym dotyczących aborcji, to nie można jej odmówić żywego zainteresowania kwestiami związanymi z równością. Walczyła z wyzyskiem kobiet, które piastując te same stanowiska co mężczyźni, zarabiały mniej niż koledzy. Zależało jej też na zmianie języka i  stworzeniu kobietom lepszych warunków życia. Pani Izabela była prawdziwą społeczniczką, osobą obdarzoną ogromną wrażliwością na dyskryminację kobiet. Bardzo ubolewam nad tym, że nie ma jej już pośród nas. Cieszę się jednak, że jej córka zauważa potrzeby obywatelek i fakt, iż padają one ofiarami dyskryminacji. Obie panie stanowczo sprzeciwiały się przemocy wobec kobiet,  traktowaniu ofiar przemocy i gwałtów przez funkcjonariuszy policy oraz polskie sądy, które oprawcom nierzadko wymierzały karę w zawieszeniuJoanna M., Ustka.

Symbolem  jest była premier – Ewa Kopacz. Może nie mówiła zbyt wiele o dyskryminacji kobiet, ale była pierwszym Prezesem Rady Ministrów, który miał w swoim gabinecie tak wiele kobiet w randze ministra.  Niestety, jak Polska długa i szeroka, większość stanowisk kierowniczych w urzędach wciąż zajmują mężczyźni. Cieszę się, że pani Ewa zmieniła proporcje na bardziej sprawiedliwe.  Ponadto to właśnie ona zdecydowała się na ratyfikowanie konwencji antyprzemocowej. Wymagało to nie lada odwagi, ale wreszcie ktoś odważył się zrobić to, na czym innym premierom brakowało dobrej woliSabina D., Kraków.

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.