Czasem włosy tracą głębię koloru, odcień sprawia wrażenie wypłukanego. Matowe pukle również nie wyglądają zbyt zdrowo. W związku z tym, iż włosy stanowią atrybut kobiecości, warto zadbać o to, aby prezentowały się nienagannie. W naszym artykule podpowiadamy, na czym polega tonowanie włosów.
Spis treści:
- Dlaczego farba do włosów nie może być zbyt często stosowana?
- Jak działa toner?
- Jakie zalety ma tonowanie włosów?
- Jakie wady ma toner do włosów?
- Dlaczego włosy farbowane płowieją?
Dlaczego farba do włosów nie może być zbyt często stosowana?
Wypłowiały odcień włosów sprawia, że chcemy jak najszybciej sięgnąć po farbę. Niestety koloryzacja, nawet ta przy użyciu kosmetyków profesjonalnych, stanowi spore obciążenie dla naszych pukli. Może je wysuszać i nasilać wypadanie włosów. W związku z tym, iż farba do włosów stosowana zbyt często, wywiera negatywny wpływ na kondycję kosmyków, z pomocą przychodzi nam toner. Ten nie wysusza i nie niszczy pukli, lecz pogłębia kolor. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ale zalety zdają się nad nimi przeważać.
Jak działa toner?
Toner do włosów wykazuje działanie powierzchniowe. Oznacza to, iż nie wnika w głąb naszych pukli, nie przyczynia się zatem do mocniejszego rozchylenia łuski i zwiększenia porowatości kosmyków. Tonowanie włosów może stanowić świetne rozwiązanie, gdy chcemy odwlec w czasie wizytę u fryzjera. Sprawdza się również w przypadku odcieni trudnych do utrzymania.
Jakie zalety ma tonowanie włosów?
Zapewne zastanawiasz się, jakie zalety ma tonowanie włosów. Jakie efekty z jego pomocą możemy uzyskać na swoich puklach. Okazuje się, że toner do włosów odświeża kolor, nadaje mu głębi – kolor z czasem się wypłukuje, co nie wygląda zbyt estetycznie. Ponadto stanowi świetne rozwiązanie dla blondynek. Panie, które rozjaśniają pukle, często skarżą się na to, że te mają żółte tony. Aby ich uniknąć, należy sięgnąć po toner do włosów z fioletowymi i niebieskimi pigmentami. Te świetnie niwelują żółtawy odcień. Tego typu kosmetyki pozwalają też eksperymentować z odcieniami, zwłaszcza w przypadku rozjaśnianych włosów. Na blond puklach toner pozwala uzyskać odcień truskawkowy, wiśniowy czy fioletowy. Jednocześnie zabawa kolorami nie przyczynia się do zniszczenia włosów. Farby szkodzą im dużo bardziej.
Jakie wady ma toner do włosów?
Jak wcześniej wspominaliśmy, toner do włosów nie jest rozwiązaniem idealnym. Ma swoje wady, o których warto pamiętać. Przede wszystkim dość szybko wypłukuje się z pukli, gdyż działa powierzchniowo. Z drugiej strony, jeśli jakiś odcień nie przypadnie nam do gustu, nie musimy go ściągać u fryzjera, lecz po prostu sam zniknie przy kolejnych myciach głowy.
Dlaczego włosy farbowane płowieją?
Tonowanie włosów stanowi świetne rozwiązanie w przypadku włosów farbowanych, które w miarę upływu czasu płowieją. Dzieje się tak, gdyż pigment z produktów do koloryzacji wchodzi w interakcje z różnymi czynnikami i substancjami, w tym promieniami UV. W rezultacie pukle sprawiają wrażenie spranych. Najbardziej widać to przy czerwonych i brązowych włosach. To dwa pigmenty, które nie należą do najtrwalszych. Rozjaśnianie włosów bazuje na perhydrolu, przez co efekt jest stosunkowo trwały, niemniej nawet blond włosy zyskują z czasem nieestetyczny, żółty odcień, który odbiera im uroku. Na siwe włosy, aby wyglądały nieco szlachetniej, warto nałożyć szary toner. Jeśli jesteśmy szatynką, możemy eksperymentować z chłodnymi i ciepłymi odcieniami brązu, nie niszcząc przy tym włosów. Wystarczy dobry toner. Ten nie sprawdza się jedynie w przypadku włosów czarnych. W ich przypadku pigment trzyma się najlepiej i trudno uzyskać nawet kolorową poświatę. Ta przy czerni staje się praktycznie niewidoczna.
Zapraszamy do lektury: