Fitness

Na co uważać latem w lesie? Cz. 1

Lato to doskonały czas na wyprawy do lasu – na rekreację, odpoczynek od miejskiego zgiełku albo by poszukać trochę ochłody od upałów. Jednak w lesie często czają się zagrożenia, o których musimy pamiętać.

Lato to doskonały czas na wyprawy do lasu – na rekreację, odpoczynek od miejskiego zgiełku albo by poszukać trochę ochłody od upałów. Jednak w lesie często czają się zagrożenia, o których musimy pamiętać.

Kleszcze – w lesie wróg nr 1

Kleszcze – w lesie wróg nr 1

Kleszcze to niepozorne, prawie niewidoczne pasożyty z rodziny pajęczaków. Na pozór są niegroźne, jednak mogą stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Te pasożyty uwielbiają wilgotne i ciepłe obszary. Kryją się przeważnie w krzewach lub w gałęziach drzew (szczególnie tych niżej położonych), a także w trawach. Kąsają wszędzie, ale najbardziej lubią wgryzać się w ludzkie głowy za uszami, na rękach i nogach (zwłaszcza w zgięciach stawów, w pachwinach), na brzuchu.

Kleszcze przenoszą poważne choroby – wirusy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia mózgu czy boreliozę. Im dłużej kleszcz znajduje się w organizmie człowieka tym zagrożenie jest większe dlatego po powrocie z lasu należy dokładnie sprawdzać ubranie i całe ciało. W przypadku znalezienia kleszcza należy go szybko wyjąć – zdecydowanym ruchem usuwamy całego kleszcza z ciała. Nie wolno go wykręcać, pozostawiać jego głowy ani smarować żadnymi substancjami. Najlepiej udać się do przychodni, gdzie zajmie się tym pielęgniarka.

Żmije – jadowity problem w lesie

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity gatunek węża w Polsce. Można ją spotkać w każdym lesie, dlatego zawsze na wycieczkę należy ubierać pełne, wysokie buty i patrzeć pod nogi. Ma różne ubarwienie – od szarego, przez zielony i ciemnobrązowy po czarny oraz charakterystyczny zygzak na grzbiecie (czarne żmije go nie posiadają). W ciepłe dni lubi wygrzewać się na słońcu dlatego można spotkać ją nawet na leśnych ścieżkach. Żmija nie atakuje bez powodu a przed ukąszeniem głośno syczy. Zachowuje się agresywnie tylko wtedy, gdy czuje zagrożenie ze strony człowieka.

Jeśli dojdzie do ukąszenia należy niezwłocznie udać się do szpitala, gdzie zostanie podana surowica przeciw jadowi żmii. Kończynę z raną należy unieruchomić i jeśli to możliwe – umyć wodą z mydłem i obłożyć lodem. Nie wolno nacinać rany, wysysać jadu ani zakładać opaski uciskowej.

Tasiemiec – kryje się w lesie

W lesie znaleźć można wiele pysznych i zdrowych owoców, które najlepiej smakują zrywane prosto z krzaczka. Mało kto jednak wie, że na takich świeżych, ale nieumytych owocach często pasożytują różne gatunki tasiemca. Najczęściej ofiarami tasiemca są jagody zanieczyszczone odchodami zwierząt – to w ten sposób pasożyty dostają się na owoce. Konsekwencją zjedzenia takich owoców jest rozwój choroby nazywanej bąblowicą.

Las to nie tylko oaza spokoju i miejsce przyjemnych spacerów. Czasami to także miejsce niespodziewanych zagrożeń, na które musimy być przygotowani.

M. Witczak

Komentarze (5)

drobina

8 lat temu

Ostatnio coraz rzadziej chodzę do lasu, właśnie ze wzgędu na kleszcze, żmije i inne paskudztwa. Zawsze tak mówię, ale tylko do jesieni, bo jak pojawią się grzyby, to jak zwykle tam polecę.

eve

8 lat temu

wiesz Filo nie wiem czy kiedys kleszcze nie roznosily boleriozy,ja sama jako dziecko bylam kilka razy pogryziona ale na szczescie nic mi nie bylo ,teraz zas powiklaniach jest bardzo glosno

filodendron 2

8 lat temu

Kiedys często wraz r rodzina bywalismy w lesie. Od jakiegos czasu – gdy moja siostra zachorowała z powodu kleszcza, nie spacerujemy po lesie. Po prostu mam teraz uraz.

Emilly27k

8 lat temu

Ogólnie cieszę się,że powstają tego typu artykuły dotyczące lasu.
Wybierając się do lasu jesteśmy narażeni na pewnego typu niebezpieczeństwa, ale warto pomimo wszystko wziąć ze sobą zabezpieczenia w postaci kremów i dezodorantów w sprayu.

Tess

8 lat temu

Aby miło spędzić czas w lasie trzeba się przygotować. Lepiej spryskać ciało i ubranie specjalnym środkiem na kleszcze a owoce powinniśmy myć przed jedzeniem.

Zostaw komentarz