Muzyka łagodzi obyczaje, uspokaja, ale też pobudza, cieszy i leczy duszę. Od najdawniejszych lat towarzyszy człowiekowi, który szuka w niej ukojenia i wyrażania siebie. Jakie są zalety terapii muzyką?
Już w Starym Testamencie znajdziemy historię o tym, że królowi Saulowi przyniosła ukojenie gra Dawida na cytrze. Starożytni filozofowie greccy jak Pitagoras czy Arystoteles, analizowali wpływ muzyki na zdrowie duchowe, poświęcając jej niemałą część swoich rozważań. Od dawna wiadomo, że słuchanie muzyki przynosi korzyści naszemu zdrowiu.
Muzykoterapia to metoda, która wykorzystuje słuchanie i tworzenie muzyki do wywierania leczniczego wpływu na dzieci i dorosłych. Dzięki niej możemy poznać nastroje osób z upośledzeniem umysłowym, nawiązać najprostszy kontakt i pobudzić do działania. Muzyka zaspokaja potrzeby emocjonalne i chęć zabawy.
Pod wpływem muzyki uaktywniają się mięśnie twarzy, a całe ciało rozluźnia się lub spina w zależności od rytmu, linii melodyjnej czy natężenia dźwięku. Kojące, spokojne dźwięki o spokojnym rytmie sprawiają, że serce i oddech przystosowują się do melodii.
Mocne, szybkie, rytmiczne uderzenia powodują przyspieszenie akcji serca i spłycenie oddechu – dlatego na dyskotekach dominują monotonne, głośne rytmy, które mają na zadanie wprowadzić ciało w radosny trans.