Jesień życia Rodzina

Moja mama ma menopauzę

Menopauza to taki etap w życiu kobiety, przez który będzie przechodziła każda z nas. Nie jest to łatwy czas, ponieważ wiąże się zazwyczaj ze zmianami i w naszym ciele, i w naszej psychice.

Menopauza to taki etap w życiu kobiety, przez który będzie przechodziła każda z nas. Nie jest to łatwy czas, ponieważ wiąże się zazwyczaj ze zmianami i w naszym ciele, i w naszej psychice.

Dla kobiety ważne jest wtedy wsparcie rodziny. Jeśli więc nasza mama przechodzi akurat menopauzę, to postarajmy się ją zrozumieć i miejmy dla niej dużą dawkę cierpliwości.

Menopauza – trudny czas

Kiedy kobieta wchodzi w etap menopauzy, zazwyczaj przeżywa to bardzo mocno.Wiadomo, że każda z pań przez to będzie przechodziła, jednak kiedy to już nastąpi, to i tak wywołuje różne emocje.

Kobiety są zazwyczaj przestraszone wszelkimi zmianami, które zachodzą w ich organizmach – pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty, problemy z miesiączkowaniem, spadek libido i inne dolegliwości. Nie do przeoczenia są także zmiany w psychice – nadwrażliwość, napady paniki, fobie, nadmierne denerwowanie się – to wszystko negatywnie wpływa na życie pań.

Moja mama przechodzi menopauzę

W sytuacji, kiedy nasza mama przechodzi menopauzę, musimy być dla niej wsparciem. Często zapomina się, że matka to też kobieta, która ma swoje obawy, która ma lęki, która chciałaby się czuć kobieco. A menopauza często wiąże się z takimi zmianami w organizmie, które są trudne do zaakceptowania. Dla kobiety jest to zamknięcie pewnego etapu i trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli nasza mama jest podenerwowana bądź nawet ma napady wściekłości, nie denerwujmy się, tylko reagujmy spokojnie. To sprawka szalejących hormonów, a nie kwestia charakteru. Role się odwróciły – niedawno to my dawaliśmy się we znaki rodzicom, gdyż nasze hormony szalały w okresie młodzieńczym, a teraz takie zmiany zachodzą u dorosłych.

Naszym mamom w tym czasie będzie potrzebna duża dawka cierpliwości, rozmowa na ten temat oraz często fachowa pomoc bądź podpowiedź, jakie są dziś możliwości w zakresie łagodzenia negatywnych skutków menopauzy.

Napady złości są skutkiem zmian hormonalnych. Nasze mamy po takim ataku mają wyrzuty sumienia, że źle zareagowały i to dodatkowo je męczy. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i szczera rozmowa. Nad działaniem hormonów trudno zapanować, chyba że lekarstwami. I tu przechodzimy do pomocy i porad w zakresie leczenia. Nie zawsze nasze mamy wiedzą o różnych sposobach na łagodzenie menopauzy i zapanowanie nad całą gospodarką hormonalną organizmu. Dobrym rozwiązaniem może być zastępcza terapia hormonalna. Jeśli ginekolog sam o tym nie mówił, to podpowiedzmy swoim mamom, aby o to zapytały.

My, kobiety, powinnyśmy wspierać się w takich sytuacjach i reagować, jeśli dzieje się coś złego. Dla wielu pań menopauza to początek starości i koniec pożycia seksualnego. Jest o jednak mit, choć rozpowszechniany. Jest to po prostu kolejny etap w życiu kobiety, który może być szczęśliwym czasem, jeśli tylko ma się wsparcie w rodzinie i rozumie się, jak wtedy organizm funkcjonuje. Pamiętajmy, że nasze mamy przeżyły czas naszych młodzieńczych szaleństw spowodowanych burzliwymi hormonami, a teraz czas na nas.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja mama lub bliska Ci kobieta wchodzi w okres menopauzy, zaproś ją na strony serwisu Menopauza.pl, gdzie nie tylko dowie się, jak sobie radzić w tym trudnym okresie, ale pozna też wiele ciekawych, nowych koleżanek.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *