Menopauza to taki etap w życiu kobiety, przez który będzie przechodziła każda z nas. Nie jest to łatwy czas, ponieważ wiąże się zazwyczaj ze zmianami i w naszym ciele, i w naszej psychice.

Dla kobiety ważne jest wtedy wsparcie rodziny. Jeśli więc nasza mama przechodzi akurat menopauzę, to postarajmy się ją zrozumieć i miejmy dla niej dużą dawkę cierpliwości.

Menopauza – trudny czas

Kiedy kobieta wchodzi w etap menopauzy, zazwyczaj przeżywa to bardzo mocno.Wiadomo, że każda z pań przez to będzie przechodziła, jednak kiedy to już nastąpi, to i tak wywołuje różne emocje.

Kobiety są zazwyczaj przestraszone wszelkimi zmianami, które zachodzą w ich organizmach – pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty, problemy z miesiączkowaniem, spadek libido i inne dolegliwości. Nie do przeoczenia są także zmiany w psychice – nadwrażliwość, napady paniki, fobie, nadmierne denerwowanie się – to wszystko negatywnie wpływa na życie pań.

Moja mama przechodzi menopauzę

W sytuacji, kiedy nasza mama przechodzi menopauzę, musimy być dla niej wsparciem. Często zapomina się, że matka to też kobieta, która ma swoje obawy, która ma lęki, która chciałaby się czuć kobieco. A menopauza często wiąże się z takimi zmianami w organizmie, które są trudne do zaakceptowania. Dla kobiety jest to zamknięcie pewnego etapu i trzeba mieć to na uwadze.

Jeśli nasza mama jest podenerwowana bądź nawet ma napady wściekłości, nie denerwujmy się, tylko reagujmy spokojnie. To sprawka szalejących hormonów, a nie kwestia charakteru. Role się odwróciły – niedawno to my dawaliśmy się we znaki rodzicom, gdyż nasze hormony szalały w okresie młodzieńczym, a teraz takie zmiany zachodzą u dorosłych.