Modzele to miejscowe zrogowacenia, które są najczęściej spotykane na podeszwowej stronie stóp, a dokładniej na śródstopiu i opuszkach palców. Za ich główną przyczynę powstawania uznaje się nadmierne tarcie lub ucisk. Charakteryzują się swoim dość rozległym, owalnym kształtem oraz żółtym zabarwieniem. Oprócz tego w miejscu zmienionej skóry, możemy zaobserwować wyraźnie powiększone linie papilarne.
Modzele bardzo często są mylone z odciskami. Czym się od siebie różnią w takim razie? Pierwsza cecha, która odróżnia modzel od odcisku, to brak rdzenia, który znajduje się w centralnej części zmiany. Ponad to modzele nie powodują dolegliwości bólowych. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować problem, jeżeli modzele przez długi czas będą znajdować się na naszej podeszwie, a my nic z nimi nie zrobimy mogą z czasem przekształcić się w bolesne odciski.
Jakie są przyczyny powstawania modzeli?
Czynników, które w znacznym stopniu mogą się przyczynić do powstawania modzeli oraz innych zrogowaceń na stopach jest wiele, są to między innymi:
- deformacje kostne w obrębie stóp (hallux valgus, płaskostopie poprzeczne, palce młotkowate, palce młoteczkowate);
- nieprawidłowa biomechanika;
- noszenie zbyt ciasnego obuwia;
- obuwie pozbawione amortyzacji – zbyt cienka podeszwa;
- nadwaga/otyłość;
- szwy wewnętrzne w obuwiu;
- praca stojąca;
- chodzenie boso;
- nadmierne ścieranie naskórka na podeszwie stopy;
- zanik tkanki tłuszczowej na podeszwie stóp.
Jak pozbyć się modzeli?
Aby znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się modzeli, najpierw powinniśmy zacząć od znalezienia przyczyny tego typu zmian. Tylko wtedy uda nam się osiągnąć zadowalające efekty. W innym przypadku, modzele będą nawracać i utrudniać nam codzienne funkcjonowanie.
Gdy udało nam się znaleźć powód zmian hiperkeratotycznych na podeszwie stóp, możemy przejść do działania. Pierwszym krokiem jest udanie się do gabinet podologicznego, w którym specjalista podolog usunie nieestetyczne zrogowacenia z naszych stóp. Zabieg podologiczny polega na mechanicznym oczyszczeniu tego typu zmian. Wykorzystywane są do tego sterylne oraz jednorazowe narzędzia. Na zakończenie zazwyczaj jest aplikowany specjalistyczny preparat oraz odciążenie, które sprawi, że skóra w miejscu zabiegu będzie miała lepsze warunki do regeneracji.
Aby nasze stopy utrzymały zdrowy wygląd, a my komfort podczas chodzenia, powinniśmy regularnie odwiedzać podologa. Profilaktyczny zabieg podologiczny, należy wykonywać co 6-8 tygodni. Dzięki systematyczności modzele odnawiają się znacznie wolniej.
Profilaktyka modzeli
Czy są sposoby, które sprawiają, że modzele nie będą się odnawiać? Wszystko zależy od przyczyny ich powstawania. Jeżeli są wynikiem deformacji kostnych w obrębie stóp, jedynym rozsądnym wyjściem w tym przypadku jest wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych u fizjoterapeuty. Oprócz tego kluczowa jest również pielęgnacja domowa, czyli to w jaki sposób dbamy o swoje stopy w zaciszu swojego domu. Jeżeli zapewnimy skórze odpowiednie nawilżenie, będzie ona bardziej elastyczna, a co za tym idzie bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.
Równie ważne jest unikanie zbyt częstego i agresywnego ścierania naskórka z powierzchni stóp. Nadmierne i intensywne tarcie doprowadza do rozgrzania skóry, a to przyczynia się do nasilenia oraz przyspieszenia procesu keratynizacji. Tak właśnie tworzą się nieestetyczne zrogowacenia.
Kolejna istotna kwestia, która została już poruszona to regularne wizyty u podologa. Zabieg profilaktyczny wykonany przez specjalistę sprawi, że kondycja skóry stóp ulegnie poprawie. Zrogowacenia zostaną usunięte w odpowiedni sposób, do tego zostaną zalecone odpowiednie preparaty pielęgnacyjne.
Ostatni czynnik na który powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc uniknąć modzeli na stopach to rodzaj noszonego obuwia. Buty powinny być wygodne oraz komfortowe. Stopy w nich muszą czuć się swobodnie, nie mogą być uciskane. Pamiętajmy również o wyborze obuwia z odpowiednią podeszwą, powinna być ona wyprofilowana oraz odpowiednio gruba, tak by móc amortyzować stopy.
Artykuł powstał we współpracy z specjalistą podologiem Katarzyną Menkała prowadząca gabinet podologiczny Czas na Stopy przy ul. Fieldorfa 10 w Warszawie.