Jesień życia Rodzina

Moda na genealogię. Dlaczego poszukujemy korzeni?

Poszukiwanie korzeni stało się pasją wielu ludzi. Wbrew pozorom nie tylko osoby starsze tworzą drzewa genealogiczne. Powiązania rodzinne coraz częściej pragną poznać ludzie młodzi.

Poszukiwanie korzeni stało się pasją wielu ludzi. Wbrew pozorom nie tylko osoby starsze tworzą drzewa genealogiczne. Powiązania rodzinne coraz częściej pragną poznać ludzie młodzi.

Pamiętasz, jak pani od historii w ramach zadania domowego poprosiła Was o przygotowanie drzewa genealogicznego? Choć większość z nas znała ciekawsze sposoby na spędzanie popołudnia niż odrabianie lekcji, rozmowy z rodzicami i przetrząsanie rodzinnych albumów wspominamy z rozrzewnieniem. Wykonując pracę domową, poznałaś burzliwe losy swoich krewnych. Wiesz, że prababcia ze strony mamy pochodziła z Wileńszczyzny, a dziadek od strony taty został nagrodzony orderem za zasługi na froncie.

W poszukiwaniu korzeni

Od pewnego czasu genealogia przeżywa renesans. Wszystko zaczęło się za sprawą portali internetowych, dzięki którym można było skontaktować się z dalekimi krewnymi i poznać skomplikowane relacje rodzinne. Serwisy, które pomagają w konstruowaniu drzewa genealogicznego, przeżywają prawdziwy boom. Za ich sprawą wielu Polaków odnalazło dalekich kuzynów i wujów.

Na początku października w Brzegu w województwie opolskim odbyła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna. Niektórzy uczestnicy przywieźli ze sobą pamiątki po przodkach, którzy żyli na przełomie XVII i XVIII wieku. To wydarzenie stanowiło nie lada gratkę dla osób, które szukają swoich korzeni. Podczas konferencji ludzie chwalili się swoimi osiągnięciami i dzielili sposobami, które pozwalają poznać zawiłe historie rodzinne. W spotkaniu wzięli udział zawodowi archiwiści, którzy przyjechali do Brzegu z Opola, Wrocławia i Warszawy. Ich rady z pewnością staną się pomocne dla osób poszukujących swoich korzeni.

Dlaczego tworzymy drzewa genealogiczne?

Co kieruje ludźmi, którzy spędzają wiele godzin na przeglądaniu starych dokumentów, zdjęć i przetrząsaniu stron internetowych? Chcąc poznać motywy miłośników genealogii, powinniśmy przyjrzeć się potrzebie przynależności. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że każdy z nas pragnie identyfikować się z jakąś grupą społeczną. W związku z tym, iż podstawową komórką, w jakiej funkcjonujemy, jest rodzina, chcemy poznać jej losy. Konstruując drzewo genealogiczne, nierzadko odnajdujemy dalszych krewnych i nawiązujemy nowe przyjaźnie. Szukając kuzynki ze strony mamy na portalach społecznościowych, możemy poznać osoby o tym samym imieniu i nazwisku, z którymi nie łączą nas więzy krwi. Kto jednak powiedział, że pokrewieństwo jest najważniejsze? Wspólne pasje i zainteresowania nierzadko bardziej scalają ludzi niż więzy krwi.

Chciałabyś poznać historię i dokonania dziadka, prababci i ich kuzynów? Zorganizuj spotkanie rodzinne, podczas którego będziesz mogła zasięgnąć opinii u źródła, czyli u mamy, ciotki czy starszego rodzeństwa. Kto wie, może wspólnymi siłami uda wam się stworzyć drzewo genealogiczne?

Komentarze

eve

6 lat temu

my z mama i sisotra piszemy rodzinn kronike

Zostaw komentarz