Wady lustrzanki
Przed zakupem lustrzanki rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Pamiętaj, że zakup drogiego aparatu pociąga za sobą kolejne inwestycje. Niektóre osoby, które profesjonalnie zajmują się fotografią, twierdzą, że warto kupić najtańszy korpus, a zaoszczędzone pieniądze wydać na dodatkowy obiektyw. Ten dołączony do aparatu ma ograniczone możliwości. Nie zrobimy nim zdjęcia ptaka z dalekiej odległości, w przypadku portretów nie uzyskamy satysfakcjonującego rozmycia tła, chyba że kosztem proporcji twarzy… Wprawdzie można ciąć koszty, sięgając po tańsze zamienniki, ale „substytuty” często wymagają przejściówek. Przeraża cię wizja poszukiwania odpowiedniego mocowania? Może warto poprzestać na kompakcie lub hybrydzie? Choć lustrzanka otwiera przed nami wiele nowych możliwości, nie jest pozbawiona wad. Do opisanych powyżej należy dodać gabaryty. W związku z tym, iż aparat nie należy do lekkich, raczej nie zabierzesz go ze sobą na spacer z kilkuletnim wnukiem. Gabaryty potrafią być uciążliwe, o czym świadczy fakt, iż niektórzy właściciele lustrzanek zamienili je na dobre kompakty, które mieszą się w damskiej torebce.
Zalety hybrydy
Nie chcesz nosić ze sobą ciężkiej torby z lustrzanką i dodatkowymi obiektywami, a tradycyjny kompakt to za mało? Przyjrzyj się ofercie aparatów hybrydowych. Na ich korzyść przemawiają gabaryty oraz wymienna optyka. Hybrydy można zabrać ze sobą wszędzie, jednocześnie pozwalają one uzyskać rozmycie tła. W przypadku kompaktów należy liczyć się z pewnymi opóźnieniami, bezlusterkowce oraz lustrzanki działają szybciej. To niezwykle ważna informacja dla osoby, która interesuje się fotografią sportową. Chcesz uchwycić ruch? Nie zrobisz tego kompaktem ani smartfonem. Z tym zadaniem poradzą sobie jedynie zaawansowane aparaty. Specjaliści uważają, że przyszłość należy do hybryd. Jakość zdjęć uzyskiwanych za pomocą tradycyjnych aparatów przestaje być satysfakcjonująca. Z kolei lustrzanki stanowią poważną inwestycję, są ciężkie i wiążą się z koniecznością ciągłego doszkalania.
Sformułowałeś już swoje oczekiwania i zamierzasz odwiedzić sklep fotograficzny? Nie zabieraj ze sobą pieniędzy, weź natomiast kartkę i długopis. Nie kupuj aparatu pod wpływem emocji. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź opinie o aparacie w internecie. Użytkownicy skarżą się na „kiepskie światło”? Prawdopodobnie aparat robi kiepskie zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Model, który przypadł ci do gustu, często się psuje? Zastanów się dwa razy, zanim go kupisz. Producent twierdzi, że aparat posiada stabilizację obrazu, a tymczasem większość zdjęć sprawia wrażenie „poruszonych”? Dobrze, załóżmy, że znalazłeś idealny model. Teraz pozostało ci porównać cenę w poszczególnych sklepach i zapoznać się z opiniami dawnych klientów. Sklep „iks” niechętnie przyjmuje reklamacje? Może warto dopłacić 50 zł do aparatu i zrobić zakupy w sklepie „igrek”?