Początek jesieni stanowi raj dla osób, które interesują się fotografią. Zdjęcia pozwalają zatrzymać chwilę, jednocześnie stanowią doskonałą pamiątkę. Jaki aparat wybrać, aby utrwalać ulotne piękno?

Jeszcze nigdy robienie zdjęć nie było tak proste jak dziś! Choć fotografiom wywoływanym w ciemni nie można odmówić uroku, praca z odczynnikami wymagała sporo czasu i nie należała do najtańszych. Dziś wystarczy zainwestować w aparat oraz baterie zwane akumulatorkami. W związku z tym, iż możemy je wielokrotnie ładować, oszczędzamy na zakupie tradycyjnych paluszków. Ba, coraz częściej można spotkać telefony wyposażone w aparaty fotograficzne. Pozwalają one uzyskać stosunkowo dobre zdjęcia, niektóre smartfony posiadają wbudowaną lampę błyskową. Zdjęcia wykonane komórką możemy w każdej chwili przesłać krewnym lub udostępnić je na portalu społecznościowym. Telefon, w odróżnieniu od aparatu, nie zajmuje dużo miejsca, zmieści się nawet w kieszeni od spodni. Jego niewielkie gabaryty zrewolucjonizowały fotografię. Dzięki stałemu dostępowi do aparatu nie umknie nam żaden malowniczy pejzaż.

Wybór aparatu

Choć producenci telefonów nieustannie ulepszają smartfony i wzbogacają je o aplikacje fotograficzne, prawdziwy pasjonat nigdy nie zrezygnuje z tradycyjnego aparatu. Jak wybrać odpowiedni? Lustrzanka, hybryda czy kompakt? Wybór nie należy do łatwych, ale mamy nadzieję, że nasz miniprzewodnik okaże się pomocny przy podejmowaniu decyzji. Zanim dokonasz zakupu, zadaj sobie dwa pytania. Jakie mam oczekiwania? Co chcę uwieczniać? Osoba, który pragnie pracować jako fotoreporter potrzebuje innego sprzętu, niż amator. Niebagatelną rolę odgrywa również cena, lustrzanka jest zdecydowanie droższa od kompaktu. Zamierzasz uwieczniać pierwsze kroki swojego wnuka? A może planujesz poświęcić wolny czas makrofotografii?

Lustrzanka, kompakt czy hybryda?

Czym różni się lustrzanka od kompaktu? Parametrem, który różni obydwa aparaty, jest głębia ostrości. Korzystając z kompaktu, musisz liczyć się z tym, że uwiecznisz nie tylko ukochanego psiaka, ale również śmietnik, który znajduje się za czworonogiem (wysoka głębia ostrości). Właściciele lustrzanek mogą tak dobrać ustawienia aparatu, że tło ulegnie rozmazaniu. Niewątpliwie dają one większe pole manewru niż tradycyjne kompakty. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy wystarczy mi samozaparcia, aby zapoznać się ze wszystkimi funkcjami aparatu? Jaką wartość przysłony ustawisz, gdy słońce skryje się za horyzontem? O czym mówi nam ISO? Wprawdzie użytkownicy lustrzanki nie muszą dobierać poszczególnych parametrów, mogą skorzystać z trybów automatycznych (auto, makro, portrety, bez lampy), ale to właśnie ustawienia aparatu pozwalają eksperymentować z fotografią. Dobre zdjęcie wykonasz przy użyciu kompaktu za 600 zł. Czy naprawdę chcesz wydać co najmniej 1500 zł na lustrzankę?

Masz duszę artysty i kompozycja odgrywa niezwykle istotną rolę? Przyjrzyj się ofercie lustrzanek lub … hybryd. Choć zwykłym kompaktem można wykonać ciekawe zdjęcia, nie daje on takich możliwości jak aparaty z wymienną optyką. Dobierając odpowiednią wartość przysłony, możemy uzyskać efekt rozmycia tła, który jest niezwykle pożądany, gdy chcemy skupić uwagę odbiorcy na konkretnym elemencie. Chcesz wyeksponować oczy kota? Dzięki lustrzance możesz to zrobić. Warto jednak pamiętać, iż nawet najlepszy aparat sam nie robi zdjęć. To, czy zrealizujesz wizję artystyczną, zależy zarówno od sprzętu, jak i umiejętności, które posiadasz. Oczywiście, możesz postawić lustrzankę na statywie i włączyć samowyzwalacz, ale nie uzyskasz w ten sposób zdjęcia jak z okładki magazynu podróżniczego. Lustrzanka otwiera przed tobą wiele możliwości. Znajomość paru trików pozwoli ci uzyskać bajeczne zdjęcia. Ustawiając przedmiot na tle pomiętej folii aluminiowej i dobierając odpowiednią wartość przysłony, uzyskasz efekt „srebrnych kropli”.