Osteoporoza Zdrowie

Leki na osteoporozę

Osteoporoza to choroba, którą dotyka coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia określiła zrzeszotnienie kości jako drugi najważniejszy problem medyczny współczesnego świata.

Osteoporoza to choroba, którą dotyka coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia określiła zrzeszotnienie kości jako drugi najważniejszy problem medyczny współczesnego świata.

Istnieją sposoby, które pozwalają zapobiec rozwojowi osteoporozy. Niestety, na co dzień zapominamy o działaniach profilaktycznych. Z pomocą przychodzi nam współczesna medycyna, która pozwala naprawić błędy.

Przyczyny i skutki osteoporozy

Osteoporoza nie pojawia się nagle. Zanik tkanki kostnej odbywa się stopniowo. Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się tego schorzenia wymienia się: siedzący tryb życia, dietę ubogą w wapń, palenie papierosów i picie dużych ilości kawy. Z zrzeszotnieniem kości częściej borykają się kobiety. Panie w wieku rozrodczym chronią estrogeny. Gdy ich stężenie gwałtownie spada, pojawiają się dotkliwe złamania. W przypadku starszych osób każdy niewielki uraz może przyczynić się do kalectwa.

Osteoporoza – profilaktyka

Stara maksyma mówi, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku osteoporozy działania profilaktyczne sprowadzają się do porzucenia używek i dostarczania organizmowi odpowiednich dawek wapnia i witaminy D3. Niezwykle istotną rolę odgrywa też ruch, który przyzwyczaja kości do obciążeń.

Działanie bisfosfonianów

W sytuacji, gdy osteoporoza sieje spustoszenie w naszym organizmie, należy podjąć leczenie. Specjalista przepisze stosowne medykamenty. Dużą popularnością cieszą się bisfosfoniany, które zapobiegają resorpcji kości. Niestety, zażywaniu wspomnianych farmaceutyków towarzyszą działania niepożądane. Zważywszy na skutki uboczne, 50% pacjentów rezygnuje z przyjmowania bisfosfonianów.

Rola denosumabum

W zeszłym roku do listy leków refundowanych został dodany nowy środek. Za jego dobroczynne działanie odpowiada substancja czynna – denosumabum. Medykament podaje się podskórnie raz na pół roku i tym samym ogranicza się ryzyko złamań. W przypadku kobiet powyżej 65. roku życia, które zmagają się z osteoporozą pomenopauzalną, lek jest refundowany.

Znaczenie kwasu zolendrowego

Niedawno włoscy naukowcy odkryli, iż przyjmowanie kwasu zoledronowego pozytywnie wpływa na kości, zapobiegając ich resorpcji. Substancja przynosi pożądane rezultaty tylko wtedy, gdy łączy się ją ze środkami zwiększającymi gęstość kości. Istnieje spore prawdopodobieństwo, iż niebawem na rynku farmaceutycznym pojawi się lek hamujący rozwój osteoporozy.

Osteoporoza jest chorobą, z którą można skutecznie walczyć. Zrzeszotnieniu kości można zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *