Jestem wielbicielką książek i w czytaniu widzę same zalety. Mogłabym czytać zawsze i wszędzie, choć niestety nie mam takiej możliwości. W niniejszym artykule postaram się przedstawić swój punkt widzenia i przekonać innych do zalet czytania. Jeśli choć jedna osoba po przeczytaniu tego artykułu sięgnie po książkę i ją przeczyta, to będzie to już duży sukces.

Gimnastyka umysłu

Czytanie książek jest przede wszystkim świetną gimnastyką dla naszego mózgu. Podczas czytania nasz mózg jest zmuszony do analizowania i przetwarzania faktów, tak więc musi być aktywny. Dzięki temu nasze mięśnie w mózgu są aktywne i ćwiczą, poprawiając naszą zdolność myślenia analitycznego. Ćwiczenie naszego mózgu pozwala nam na lepsze zapamiętywanie, lepsze rozumienie wielu spraw oraz szybsze wyciąganie wniosków.

Wzbogacanie słownictwa

Dzięki książkom wzbogacamy swoje słownictwo. Poznajemy wiele słów, których zazwyczaj – czyli w mowie – się nie używa, jednak są one przydatne podczas pisania. Jeśli więc „pracujemy słowem”, to czytanie książek znacznie ułatwia nam pracę właśnie dzięki temu, że mamy bogaty zasób słownictwa.

Poszerzanie wiedzy

Dzięki czytaniu książek czy specjalistycznych czasopism znacznie poszerzamy swoją wiedzę. Wiedza ta może dotyczyć konkretnej dziedziny, ale często dotyczy spraw związanych ze społeczeństwem, z nowymi kulturami czy z drugim człowiekiem. Przykładowo książki psychologiczne pozwalają nam zrozumieć, dlaczego inne osoby zachowują się tak, a nie inaczej. Z kolei książki o podróżach pozwalają nam choć trochę poznać inne kraje, a jeśli będziemy mieli okazję się tam wybrać, to będziemy już przygotowani na tę podróż.